3 tipy na alternatívne izolačné materiály

V zime príjemne teplučko a v sparnom lete fajn chládok. Aj taká môže byť vizitka interiéru kvalitne zaizolovaného domu či bytu. Okrem tradičného polystyrénu alebo sklenej vaty sa to však dá spraviť aj inak. Ako? Inšpirujte sa materiálmi, ktoré používali už naši predkovia.

3 tipy na alternatívne izolačné materiály
3 tipy na alternatívne izolačné materiály

Slama
Tento klasický izolant sa používal stovky rokov. Ešte aj dnes ho môžete vidieť na stenách neomietnutých starých drevených domov. Naši predkovia slamu často skladovali v podkroví, kde slama izolovala strop domu. Takéto využitie a spôsob uskladnenie slamy je už takmer minulosťou, no ako izolačný materiál sa slama celkom nestratila ani dnes. Aby ale na tento účel bola použiteľná, mala by spĺňať určité kritériá. Predovšetkým by mala obsahovať čo najmenej organických zvyškov. Slama, ktorá pôjde do izolácie, by sa mala spracúvať do balíkov za suchého a slnečného počasia a z hľadiska tepelnoizolačných vlastností by jeden takýto balík mal vážiť asi 90kg. Keďže je slama vedľajším produktom poľnohospodárstva, cena slamenej izolácie je veľmi prijateľná. Inštalovať by ju však mal profesionál, ktorý už má s prácou podobného druhu skúsenosti.

Vlna
Ovčia vlna môže slúžiť na rôzne účely. Môže to znieť trochu prekvapivo, ale dá sa použiť aj ako izolant. Tento materiál je zdraviu neškodný a má veľmi dobré akustické vlastnosti. Vlákno ovčej vlny je navyše veľmi trvanlivé a pružné, vďaka čomu sa s vlnou dá dobre pracovať pri tvarovaní a vypĺňaní rôzne veľkých priestorov. Ovčia vlna, s ktorou pracujú alternatívne zatepľovacie systémy, má schopnosť ideálne distribuovať vodu, respektíve vlhkosť v interiéri. Keďže ide o biologický materiál, je potrebné vlnu pred použitím ošetriť prípravkami proti plesniam a hmyzu.

Konope
S produktom konopy siatej sa v stavebníctve pracuje vo forme konopných dosák. Tento staronový trend sa pomaly rozbieha napriek tomu, že ich využitie je skutočne široké. Konopné dosky nájdu uplatnenie ako izolant podláh, stien aj striech. Ich výborné tepelnoizolačné vlastnosti sú, okrem iného, aj výsledkom špeciálnych úprav a použitia rôznych solí. Podobne ako v prípade ovčej vlny, tak aj u stavieb zaizolovaných konopnými doskami sa nemusíte obávať prílišného vlhnutia alebo, naopak, suchého vzduchu v interiéri.

Text: PR, foto: vengo.sk