4 TIPY, ako využiť ŠKRUPINY Z VAJÍČOK v záhrade

Nie je žiadnym tajomstvom, že vajcia sú plné bielkovín, vitamínov a minerálnych látok a sú jednou z najviac výživných potravín na planéte. Celosvetovo priemerný človek spotrebuje asi 150 až 200 vajec ročne. To je viac ako bilión vajec za rok! No čo to množstvo škrupín vyhodených v koši?

4 tipy, ako využiť škrupiny z vajíčok v záhrade
Nevyhadzujte škrupiny z vajíčok! Môžete ich využiť v záhrade

Škrupinka slepačích vajec sa skladá z približne 96% uhličitanu vápenatého (CaCO3). Bežne sa používajú ako hnojivo alebo ako zdroj vápnika v krmivách pre zvieratá, ale priemerný spotrebiteľ ich obvykle vyhadzuje. Môžete ich však využiť hlavne v záhrade.

Zdroj živín pre rastliny

Vaječné škrupiny predstavujú skvelý spôsob, ako pridať vápnik do kompostu. Vzhľadom k tomu, škrupiny majú veľmi vysoký pomer povrchovej plochy k objemu sa rozkladajú veľmi rýchlo. Počas zimných mesiacov nimi posypte záhradu, kde budete vysádzať. Vápnik je považovaný za sekundárnu živinu pre rastliny a vaša záhrada iste ocení množstvo pridaných minerálnych látok, najmä ak pestujete paradajky alebo papriky, pretože tieto rastliny sú najviac ľahko ovplyvnené deficitom vápnika.

Vyženú slimákov zo záhrady

Ak máte problémy so slimákmi posypte podrvenými škrupinami okolie rastlín, ktoré tieto slizké tvory poškodzujú. Ostré hrany škrupín slimáky odradia. Väčšina slimákov sa rýchlo z vašej záhrady vytratí v honbe za inou potravou.

Ideálne na priesady a sadenice

Vzhľadom k tomu, že sú vaječné škrupiny rýchlo biologicky rozložiteľný materiál sú vhodné pri vysádzaní priesad či sadeníc. Urobte do polovičky zo škrupiny malú dierku, vyplňte vnútro škrupiny vlhkou pôdou a zasaďte semienka. Neskôr sadenice presaďte do záhrady, alebo do väčšieho kvetináča.

Všetko potrebné pre sadenie kúpite aj online. Využite aj zľavové kódy a kupóny zo stránok Zlavuj.sk, vďaka ktorým ušetríte aj desiatky eur. Len platné zľavy pre stovky známych a obľúbených obchodov.

Zbavia záhradu hmyzu a škodcov

Pred i po kladení vajec vtáky potrebujú viac vápnika v ich strave. Môžete ich preto tiež zamiešať do vtáčieho zobu, loja alebo múčnych červov vo vašej vtáčej búdke. Odmenou bude zmiznutie hmyzu a škodcov, ktorí by inak mohli inak vašej záhrade uškodiť.

Toto je samozrejme len zlomok toho ako aj na prvý pohľad nenápadné škrupiny môžeme v záhrade využiť. Aj to čo sa možno javí ako odpad môže byť praktické a byť veľmi šikovným pomocníkom.