5 tipov na upratovanie pre majiteľov mačiek a psov

Pre mnohých ľudí sú ich štvornohí miláčikovia živým zlatom. Každý deň prinášajú veľa radosti, ale aj nejaké starosti. Väčšina plemien psov a mačiek má srsť a nie vlasy – to znamená že sa im bude vypadávať oveľa častejšie ako nám ľuďom padajú vlasy. To sa prejavuje na oblečení majiteľa, ale aj kobercom, gaučoch, kreslách a iných kusoch nábytku, na ktorých sa zachytávajú chlpy. Preto je niekedy dobré vybaviť sa pomôckami a látkami, ktoré vám upratovanie výrazne uľahčia.

5 tipov na upratovanie pre majiteľov mačiek a psov
5 tipov na upratovanie pre majiteľov mačiek a psov

Káva proti pachu

Ak sa doma potrebujete zbaviť pachu po svojom zvieratku, pomôže jeden jednoduchý trik. Nasypte na panvicu za hrsť pomletej kávy, nechajte ju zohriať (pozor aby nezačala horieť) a zoberte ju do izby kde nedokážete pach zvieratka vyvetrať. Položte ju na nejakú podložku a nechajte vychladnúť. Jednak že vám káva bude pekne rozvoniavať v byte, ale ešte aj neutralizuje pach, ktorého ste sa chceli zbaviť. Tu môže pomôcť aj čističky vzduchu. Okrem zápachu vzduch aj vyčistia. Získate tak zdravšiu domácnosť.

Pemza na päty

Keď najbližšie pôjdete do drogérie kúpiť pemzu na päty, zoberte rovno dve. Výborne pomáha konkrétne pri čistení kobercov. Ak potrebujete odstrániť chlpy z koberca, zľahka po ňom pemzou prechádzajte. Chlpy pôjdu ľahko dole a vy sa vyhnete zbytočným problémom pri zložitom čistení koberca alebo jeho nosení do čistiarne.

Mokrá rukavica

Ak sa potrebujete zbaviť chlpov na čalúnenom nábytku, nemusíte vyťahovať vysávač. Stačí si nasadiť jednu obyčajnú gumenú rukavicu, navlhčiť ju vodou a prechádzať ňou po sedačke alebo kresle. Chlpy sa na ňu budú chytať jednoduchšie, než by ste čakali. Keď s prácou skončíte, rukavicu je najlepšie zahodiť, ale ak ju ešte budete potrebovať umyte ju, ale dávajte pozor na upchatie odtoku. Chlpy radšej povyberajte a zahoďte.

Sóda bikarbóna

Tento trik je hlavne pre majiteľov mačiek. Keď v byte máte záchod pre mačky a prekáža vám jeho zápach, mali by ste mať sódu bikarbónu vždy v zásobe. Použitú podstielku vyhoďte, na spodok záchoda nasypte vrstvu sódy bikarbóny a na ňu nasypte nové stelivo. Pach zo záchoda bude pohltený a mačke nič neublíži.

Namiesto chlóru ocot

Môže to byť iba obyčajná špina, alebo nejaká nehoda, ktorá sa prihodila vašemu zvieratku. Väčšinou na ňu ľudia používajú čistiace prostriedky, ktoré obsahujú chlór alebo čpavok. Je pravda, že ako dezinfekcia sú tieto látky vhodné, ale vo vašom domácom miláčikovi to môže vyvolať túžbu robiť špinu ďalej. Pripomína im to totiž pach moču a majú snahu prebiť ho svojim. Ako riešenie tohto problému poslúži ocot. Čistiace prostriedky z obchodu vymeňte za vodu s octom a máte šancu že vám mačka alebo pes prestane vybavovať svoje problémy v byte.

Teraz by vám už váš domáci miláčik nemal robiť toľko problémov. A predsa len – riešiť takéto malé problémy stojí za radosť, ktorú vám vaše zvieratko do života prináša, to nám musí dať za pravdu nie jeden majiteľ domáceho zvieratka.

Foto: ilustračné