Čo by ste mali vedieť o kúpeľňovej etikete?

Viete, že existuje niečo také ako kúpeľňová etiketa? Pretože 100 krajín – 100 rôznych zvykov, aj na toaletách. Bez ohľadu na to, ktorú krajinu navštívite, máte na výber: buď budete zdvorilým človekom, alebo neinformovaným turistom. Ak teda v zahraničí pocítite volanie prírody, ktoré vás prinúti navštíviť toaletu, tieto informácie by sa vám mohli hodiť.

Čo by ste mali vedieť o kúpeľňovej etikete

Kúpeľňová etiketa nie je o tom, aby ste niekomu pri vychádzaní zo sprchy otvárali sprchové dvere. Prečítajte si o zvyklostiach rôznych krajín na miestach, kam aj králi chodia pešo.

V Amsterdame, Londýne aj v Paríži sa za použitie toaliet platí

V európskych veľkomestách sa vo všeobecnosti za použitie toaliet platí aj vtedy, ak je do nich vstup zdarma. V takom prípade býva pri vchode „miska“ na sprepitné, prípadne sa platí za použitie toaletného papiera. Dobrý tip: ani malé sprepitné nie je žiadnou hanbou. Veľké bankovky v miskách na sprepitné môžu byť len návnadou ako z vašej peňaženky dostať viac.

Na Taiwane, v Thajsku aj v Singapure sa na toaletách čupí

Je to tak. Čupnúť si pri vyprázdňovaní je údajne pre telo prirodzenejšie a zdravšie ako sedavý spôsob, ktorý prevláda v Európe. Skúste a porovnajte – čo je pre vás lepšie? Aj to je dôvodom, prečo sa v Ázii využívajú toalety zapustené do zeme, nad ktoré si čupnete a…Ich súčasťou je aj akýsi pedál na spustenie vody, prípadne kýbeľ na spláchnutie odpadu.

Nevhadzujte použitý papier do toaliet! Platí aj v niektorých európskych krajinách

Najhoršia vec, ktorá sa vám na verejnej toalete môže stať je, že spôsobíte zápchu. A tá sa môže prihodiť ani neviete ako, pretože toalety v niektorých krajinách nie sú prispôsobené na splachovanie toaletného papiera. Hovoríme najmä o krajinách ako Turecko, Grécko, Macedónsko, Egypt, Ukrajina alebo Maroko. Tu nájdete pri toalete odpadkové koše, kam sa použitý papier hádže.

Bidet namiesto papiera

Bidet, zariadenie s vodnou tryskou slúžiace k osobnej hygiene, sa často využíva vo Francúzsku. V zásade je ale táto metóda čistenia populárna všade tam, kde je obmedzená dostupnosť výrobkov z papiera a spoločnosť je zvyknutá na takéto používanie vody. Bidety sú najpopulárnejšie v Japonsku, Argentíne či Venezuele.

Kam utekať keď treba?

Keď musíte, tak musíte, jazyková bariéra vtedy musí ísť bokom. Správna kabínka však býva označovaná rôzne – v európskych krajinách ako „water closet“ alebo „toilette“, v Austrálii sú toalety označené slovom „dunny“, v Británii zase „loo“. A v Japonsku? Tam bežte na „ben-jo“.

Text: PR
Foto: unsplash.com