Na čo si dať pozor pri kúpe pozemku?

Kupujete pozemok na ktorom plánujete stavať? Nie na každom pozemku to je samozrejmosť, aj keď je napríklad priamo v obci, na hranici sú dostupné siete alebo v susedstve už stoja stavby. Vyvarujte sa častým chybám a vyhnite sa komplikáciám. Skôr ako kúpite pozemok, dôkladne sa oboznámne so stavom a ďalšími náležitosťami. Aj keď je poloha vyhovujúca, cena viac ako lákavá a realitný maklér na vás tlačí, že už má ponuky aj od iných záujemcov. Takáto rýchla kúpa sa na koniec môže ešte poriadne predražiť. Pripravili sme si pre vás týchto našich hneď niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri kúpe pozemku.

Na čo si dať pozor pri kúpe pozemku?
Na čo si dať pozor pri kúpe pozemku?

Nekupujte na dobré slovo

Realitný maklér alebo kupujúci chcú pozemok predať, klamať vám väčšina nebude, no nemusia mať informácie z prvej ruky. Preto choďte na stavebný úrad a pozemkový fond, tam si môžete zistiť, či je pozemok vyhovujúci na stavbu a či sa napríklad nenachádza v ochrannom pásme. Podobne to platí aj o ďalších informáciach, ktoré si rozhodne musíte zistiť ešte pre kúpou pozemku. Platí to pri príjazdovej ceste, územno-plánovacie informácie, všetko ohľadne sietí a občianska vybavenosť a dostupnosť.

Zistite si všetko ohľadne sietí

To, že sú siete na hranici pozemku neznamená, že s prípojkou nebude žiadny problém. Napríklad ak máte na hranici pozemku stĺp verejného osvetlenia, tak to nie je predpoklad pre elektrickú prípojku, tá musí byť z rozvodného stĺpa. Ak ste mimo dosahu pripojenia zo stĺpa, môže to byť problém. Tieto informácie získate na príslušných pracoviskách energetických a vodárenských spoločností, podľa toho, ktoré siete chcete vo svojej budúcej nehnuteľnostu využívať. Taktiež ak je na hranici plynový regulátor suseda, po novom vás k nemu nepripoja, budete si musieť zažiadať o vlastnú prípojku. Ak siete na hranici pozemku nie sú, môže vás ich privedenie stáť viac, ako samotný pozemok. Taktiež sa rovno pýtajte na trsu sietí, či náhodou nekrižujú váš pozemok v mieste, kde chcete stavať.

Príjazdová cesta

Častý problém už pri samotnej stavbe môže byť príjazdová cesta. Ak cesta vedie k vášmu pozemku, neznamená, že je obecná, toto si radšej zistite. Navyše ak na kúpu pozemku beriete hypotéku, tak bez príjazdovej cesty k pozemku vám žiadna banka úver neposkytne. Na druhej strane je možno pozemok na okraji obce, v podstrannej uličke, na konci cesty alebo v inej menej frekventovanej časti obce. Tu môže byť problém s jej údržbou. Či už sú to prípadne opravy na vozovke, kosenie trávy po stranách alebo odhŕňanie napadaného snehu v zime.

Územno-plánovacia informácia

Územno-plánovacia informácia (UPI) určuje aký typ rodinného domu je v danej lokalite možné postaviť. Konkrétnejšie do akej šírky, výšky, smerovanie strechy, či sa dá stavať do úrovne prvého, druhého poschodia alebo podobne. Túto informáciu by mal poznať majiteľ pozemku alebo si ju viete zistiť.

Občianska vybavenosť a dostupnosť

Áno, čoraz viac ľudí láka bývanie na samote, to nikomu nezazlievame, no pozor, aby ste to neoľutovali. Aj keď k pozemku vedie príjazdová cesta, možno chýba chodník kadiaľ by chodili deti do školy, chýba verejné osvetlenie alebo najbližšia autobusová zastávka alebo potraviny sú aj 30 minút pešo. To môže byť problém, hlavne v zime keď sa stmieva oveľa skôr alebo obec danú cestu neupravuje od napadaného snehu.

Toto je základ, ak kupujete pozemok na ktorom chcete stavať. Nedajte sa nalákať nízkou cenou, dobrou dostupnosťou a krásnym výhľadom. Radšej si všetko dôkladne zistite a rozmyslite. Nenechajte všetko na predávajúcom. Zvážte všetky výhody a nevýhody. Radšej sa na všetko informujte ešte pred kúpou, nech nie je neskoro a vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam a nepríjemnostiam.

Foto: ilustračné (flickr.com)