Po lopate o plote

Vyberali ste vhodný typ oplotenia pre váš pozemok alebo záhradu? A rozhodli ste sa, že oplotenie z pletiva bude pre vás to najvhodnejšie. Je to najtradičnejšia forma ohradzovania majetku. Pretože nie je finančne náročná, no je mimoriadne efektívna. Nie je časovo náročná, no spĺňa všetky estetické požiadavky budúceho majiteľa. Variabilné pletivo sa dokáže prispôsobiť takmer akémukoľvek terénu. Moderné zvárané pletivá pôsobia veľmi trendovo a pevné panelové ploty zaisťujú najvyššiu bezpečnosť.

Po lopate o plote
Po lopate o plote (Foto: pixabay.com)

Môže sa zdať, že pletivo je absolútne jednoduchý artikel na kúpu. Každý drôt predsa vyzerá rovnako a každý výrobca ponúka to isté. Nikomu ani len nenapadne, že by sa pletivá mohli niečím odlišovať. Opak je však pravdou. Pozrite sa na tieto tri fakty, ktoré by ste mali pred kúpou akéhokoľvek typu kovového oplotenia vedieť.

1. Nie je drôt ako drôt

Priemer drôtu, z ktorého je pletivo vyrobené určuje jeho pevnosť a schopnosť odolávať vonkajším vplyvom. Pri klasickom štvorhrannom pozinkovanom pletive by mala byť hrúbka drôtu 2 mm. Pri poplastovaných pletivách počítame s natavenou vrstvou PVC, a preto sa ich priemer udáva v dvoch číslach. Napríklad 1,6 mm/ 2,5 mm. Prvé číslo je dôležitejšie, pretože udáva priemer pozinkovaného drôtu, ktorý je ukrytý pod plastom. Niektorí predajcovia ponúkajú pletivo s priemerom oceľového drôtu 1,4 mm. To už má však výrazne negatívny vplyv na pevnosť a životnosť oplotenia. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a predávajú plastové pletivo ako poplastované. Preverte si preto pre kúpou akéhokoľvek poplastovaného pletiva priemer oceľového drôtu ukrytého pod PVC úpravou. Aj nebadaný rozdiel 0,1mm v priemere drôtu následne 14% rozdiel v pevnosti pletiva.

2. Nie je každé oko rovnaké

Pri veľkosti jednotlivých ôk, z ktorých je oplotenie pozvárané alebo posplietané platí nepriama úmera. Čím sú jednotlivé oká menšie, tým je pletivo pevnejšie a stabilnejšie. Tradične sa odporúča štvorhranné pletivo s priemerom oka 53 mm alebo zvárané pletivo s priemerom jednotlivých ôk 50 mm. Menšie oká dokážu zabezpečiť väčšiu odolnosť plota proti mechanickému poškodeniu i proti poveternostným vplyvom.

3. Poplastované nie je pozinkované

V neposlednom rade je mimoriadne dôležitý materiál, z ktorého je pletivo zhotovené. Odvíja sa od toho najmä následná údržba a funkčnosť celého oplotenia. Vybrať si môžete z dvoch úprav:

  • Pozinkované pletivo predstavujú žiarovo pozinkované oceľové drôty, ktoré sú mimoriadne pevné. Ich životnosť je minimálne 10 rokov. Časom však vyžadujú údržbu v podobe odstránenia prípadných drobných vád a nového antikorózneho náteru.
  • Poplastované pletivo tvoria pozinkované oceľové drôty, na ktoré je následne natavená PVC vrstva. Majú teda dvojitú antikoróznu úpravu, ktorá zabezpečuje životnosť až 20 rokov. Nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Vďaka najnovším technológiám nehrozí ani to, že by sa vrstva plastu začala olupovať. Svojou nenápadnou zelenou farbou dokonale splynú s prostredím a zároveň bezpečne ochránia váš majetok.

Výber kovového oplotenia nie je taký jednoduchý ako sa zdá. Ak však pri jeho výbere uplatníte tieto tri rady, ušetríte si čas, peniaze i prípadné následné starosti s opravami.

Text:PR