Prečo je drevo ideálnym stavebným materiálom

Chystáte sa stavať dom (tip na rýchle vybavenie financií – hypotéka na dom) a premýšľate nad domom z dreva? Drevo je ako stavebný prvok využívané už tisícročia, v popularite mu vážnejšiu konkurenciu predstavuje snáď už len kameň. Tento ľahký, prírodný materiál má totižto mnoho pozitívnych charakteristík, ktoré z neho robia ideálnu voľbu pri stavbe domov či chát. Dnes si o tomto prírodnom dedičstve povieme viac.

Prečo je drevo ideálnym stavebným materiálom
Prečo je drevo ideálnym stavebným materiálom

Technické vlastnosti

Mechanické a fyzikálne vlastnosti robia z dreva lepšieho adepta na stavbu, než z niektorých technických materiálov či kovov. Napríklad také smrekové a dubové drevo je natoľko pevné a zároveň pružné, že dokáže efektívne a dlhodobo odolávať vplyvu poveternostných podmienok, unesie násobok svojej váhy a len tak ľahko sa nepoláme a nepopraská. Správne navrhnutá konštrukcia s použitím tvrdších druhov dreva dokáže vydržať aj celé stáročia.

Na zahodenie nie sú ani tepelno-izolačné vlastnosti dreva, takúto stavbu je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie vykúriť (ale aj ochladiť), než povedzme murovanú miestnosť. Akustické vlastnosti robia z dreva ideálny materiál na potlačenie ozveny v uzavretých priestoroch, správne navrhnutá konštrukcia dokáže taktiež pohlcovať zvuky z vonkajšieho prostredia. S aplikáciou rôznych náterov a olejov dokáže drevo odolávať mrazu, ohňu, parazitom, mechanickému poškodeniu, hnilobe aj vlhkosti.

Drevo ako dar od prírody

Drevo je prírodný a vzdušný materiál, to znamená, že neustále prepúšťa molekuly kyslíka, filtruje vzduch a teda dýcha. Stavby z dreva majú preukázaný pozitívny vplyv na zdravie svojich obyvateľov. Tento materiál navyše vytvára elektrostaticky neutrálne prostredie, čiže nedochádza k víreniu prachu, čo ocenia najmä alergici. Biomateriály ako drevo sú ekologicky nezávadné a obnoviteľné. Nielenže vylučujú minimum uhlíkových emisii do prostredia, niektoré druhy ich dokonca aj zachytávajú. Drevené stavby dokážu dokonale splynúť s prírodným prostredím.

V neposlednom rade je drevo príjemné aj na pohľad – estetická úroveň drevených materiálov má nezameniteľný šarm. Mnoho fanúšikov má aj prirodzená drevná aróma, ktorá upokojuje zmysly, no zároveň dokáže ľudí stimulovať. Človek a drevo predstavujú ideálnu, prírodou vytvorenú symbiózu na pohľadanie.

Foto: ilustračné (flickr.com)