Tipy a rady, ako nalepiť tapety na stenu

Existujú rôzne tapety a líši sa aj postup ako ich nalepiť na stenu. Na tapetách nešetrite, vyberajte tie kvalitnejšie, sú hrubšie a odolnejšie. Ako pri každej práci je dôležité mať správne nástroje, bez nich to nepôjde. Nemusíte ich hneď kupovať, stačí si ich požičať, aj väčšie miestnosti by ste mali zvládnuť vytapetovať v priebehu niekoľkých hodín.

Tipy a rady, ako nalepiť tapety na stenu
Tipy a rady, ako nalepiť tapety na stenu

Pri tapetovaní treba myslieť na niekoľko základných rád. Určite budete potrebovať dostatočne vysoký rebrík, aby ste sa dostali do každej tabpetovej časti steny. Stena na tapetovanie musí byť suchá, čistá a bez nerovností. V prípade, že to tak nie je, musíte ju dôkladne očistiť. Začínajte tapetovať od kraja, rohu alebo zo strany. Môžete si najprv predkresliť vodorovné čiary poźdlž ktorých budete tapety lepiť. Hore a dole vždy nechajte predčnievať aspoň 10 centimetrov, to na konci tapetovania orežete. Ak má tapeta vzor, dajte pozor aby ste tapetu dobre nalepili tak, aby vzor pokračoval. Pri lepení dobre pomôže kefa, ktorou do strán roztláčate lepidlo pod tapetou. Až následne ju prejdite a rukami.

Ak už máte tapetu nalepenú, nečakajte kým vyschne ale opatrne odrežte prečnievajúce časti. Pomôžte si pravítkom alebo vodováhou. Teraz prejdite všetko valčekom, hlavne spoje a kraje tak, aby boli dostočne a dobre zalepené.

Foto: ilustračné (flickr.com)