Tipy pre ekologickejšiu domácnosť – bez chemikálií a zbytočného odpadu

Ekologicky sa snažíme žiť vo viacerých oblastiach – znižujeme množstvo vytváraného odpadu, kupujeme si menej oblečenia a nevyhadzovať nevyužité potraviny. Je toho ešte oveľa viac, čo sa dá zlepšiť a čo vieme nahradiť ekologickejšími alternatívami. Je to napríklad upratovanie alebo varenie. Množstvo z týchto typov dokáže ušetriť nie len životné prostredie, ale aj vaše financie.

Tipy pre ekologickejšiu domácnosť – bez chemikálií a zbytočného odpadu (Foto: unsplash.com)

Nahraďte chemické čistiace prostriedky

Aj keď vás množstvo značiek teraz presviedča, že sú ich čistiace prostriedky a saponáty šetrnejšie, nie je to úplne tak. Rovnako neplatí ani to, že musíte mať na každý jeden typ povrchu a miestnosť samostatný čistič. Často stačí len jeden univerzálny prostriedok. Chemické prostriedky sú okrem nášho zdravia nebezpečné aj pre životné prostredie – dostávajú sa do vody, z ktorej ich už nedokáže čistička odfiltrovať. Oveľa lepšou alternatívou sú pomocníci z vašej kuchyne. Citrónová šťava, ocot, sóda bikarbóna a voda. S touto výbavou vyčistíte akýkoľvek povrch. 

Ekologickejšia kuchyňa

Všimli ste si, koľko potravín sa balí do sáčkov, plastových obalov a fólií? Aj keď sa snažíte stravovať zdravšie, tak tvoríte množstvo odpadu. V tomto prípade máte dve možnosti. Prvou je nakupovanie v bezobalových obchodoch. Prinesiete si vlastné sklenené nádoby, do ktorých si „načapujete“ potraviny a drogériu. Druhou možnosťou je skúšanie pestovania a výroby vlastných potravín. Môžete si vyrobiť vlastné cestoviny, zavarené potraviny, marmelády, domáce pečivo aj jogurty.

Používanie vody

Šetrenie vody je jedným zo základných ekologických tipov. Aj keď je to tak jednoduché, tak to dodržiava len málo ľudí. Zaraďte tieto návyky do každodenného života – vymeňte rýchlu sprchu za vaňu, vypínajte vodu pri umývaní zubov a používajte menej vody pri umývaní riadu. Do záhrady na polievanie kvetov sa oplatí zachytávať dažďovú vodu.