Účinný domáci roztok na vodný kameň

V prípade tvrdej vody, ktorá je už bohužiaľ bežnou súčasťou nášho života, sa nezaobídeme bez istých nežiaducich účinkov, ktorú spôsobuje. Vodný kameň okrem iného ničí aj vzhľad kuchynského drezu, no pomocou iba jednej zložky vrátite svojmu umývadlu späť jeho zašlú slávu.

Účinný domáci roztok na vodný kameň
Účinný domáci roztok na vodný kameň (Foto: unsplash.com)

Škvrny tvrdej vody sú nánosy nerastných surovín (zvyčajne vápnika), ktoré tvoria biely povlak na dreze či pokrývajú kovové kohútiky. Takže čo je čarovná prísada, ktorej účinkom tieto zaschnuté škvrny zmiznú?

Ocot. Jediné čo k tomu budete potrebovať je handra a stará špongia a spomínaný ocot. Je lepšie použiť práve starú špongiu, pretože je mäkšia a drez si tak nepoškriabete. S octom a handrou v ruke je to potom veľmi jednoduché.

Krok 1: Nalejte ocot do misy. Ponorte handru, tak aby úplne nasiakla octom.
Krok 2: Zabaľte handru okolo základne vášho kohútika a nechajte minimálne hodinu pôsobiť.
Krok 3: Odstráňte handru a starou špongiou vydrhnite uvoľnený vodný kameň.
Krok 4: Opakujte v prípade potreby na rovnakej oblasti, alebo presuňte handru na inú časť kohútika.

Uistite sa, že je batéria úplne suchá, než začnete. Voda by ocot len zbytočne zriedila. Ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá je silnejšia ako kyselina uhličitá, ktorá je zložkou škvrny od vody. V zásade sa silnejšou kyselinou vytláčajú slabšie kyseliny zo soli. Preto kyselina octová reaguje s uhličitanom vápenatým za vzniku octanu vápenatého a kyseliny uhličitej, ktorá je rozpustná vo vode a jednoducho sa odplaví.