Vyberáte podlahu do bytu? Na toto si dajte pozor

Výber podlahy do bytu nie je taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nestačí si vyhliadnuť v obchode alebo na internete podlahu, ktorá sa vám páči a tú si kúpiť. Ešte predtým, ako začnete vyberať, mali by ste sa sami seba spýtať tieto otázky.

Vyberáte podlahu do bytu? Na toto si dajte pozor
Vyberáte podlahu do bytu? Na toto si dajte pozor

Na čo slúži izba
Typ podlahy musíte prispôsobiť tomu, na čo daná miestnosť slúži. Ak hľadáte podlahu do detskej izby, mala by byť odolná, ľahko umývateľná, pomerne mäkká a hlavne by mala mať dlhú životnosť. Koberec v takomto prípade neprichádza do úvahy a rozhodovať by ste sa mali medzi plávajúcou podlahou a tou korkovou s povrchovými úpravami. Ak vyberáte materiál do predsiene či kuchyne, mali by ste chcieť odolný, ľahko umývateľný typ podlahy s dlhou životnosťou, takže najlepším riešením je často dlažba.

Aký máte rozpočet
Predtým, ako začnete hľadať ideálnu podlahu, musíte si určiť aj rozpočet. V prípade, že ste sa rozhodli pre 200 eur na jednu celú izbu, drevená plávajúca podlaha neprichádza do úvahy, vtedy môžete siahnuť po koberci či laminátovej podlahe. Laminátovú podlahu dnes dokážete kúpiť aj za 5 eur za meter štvorcový, samozrejme, že to nie je ta najvyššia kvalita na svete, ale v niektorých prípadoch to je dostačujúce riešenie.

Máte podlahové kúrenie?
Ak máte podlahové kúrenie, musíte zohľadniť aj teplovodivosť podlahy. Medzi tie, ktoré nie sú vhodné na tento spôsob vykurovania, patrí koberec, parkety, ale aj drevená podlaha. V takomto prípade je lepšie siahnuť po PVC podlahách, keramickej dlažbe alebo laminátovej „plávačke“. Práve tieto tri materiály majú najlepšie teplovodivé vlastnosti.

Bývate vo vlastnom?
Keď bývate v podnájme a chcete novú podlahu, nie je to také jednoduché, ako keď si kúpite sedaciu súpravu a tú si so sebou pri sťahovaní zoberiete. Samozrejme, plávajúcu podlahu môžete rozobrať a znovu zložiť, ale komu by sa to chcelo? Ak bývate v podnájme, skúste sa dohodnúť s majiteľom, či nie je ochotný zaplatiť vám novú podlahu. Ak nie, dvakrát si premyslite, či do toho vôbec ísť, a keď áno, zohľadnite to v rozpočte.

Text: PR, foto: najlepsinabytok.sk