Ako si vybrať dvere do interiéru: Máme pre vás užitočné tipy!

Počas zariaďovania venujete veľkú pozornosť nábytku, podlahám, zladeniu farieb a doplnkov, no nemali by ste zabúdať ani na výber dverí, ktoré sú dôležitou súčasťou každej miestnosti.

Ako si vybrať dvere do interiéru: Máme pre vás užitočné tipy!
Ako si vybrať dvere do interiéru: Máme pre vás užitočné tipy! (zdroj: pixabay.com)

Nechajte si dvere zamerať odborníkmi

Technik pri zameraní dokáže správne odporučiť rozmer dverí aj vďaka jeho pomoci budete mať istotu, že dvere objednáte správne. Ku dverám patrí samozrejme zárubňa, práve pre jej montáž je nutná správna stavebná príprava a presné zameranie. Určite si položte aj otázku konštrukcie – mali by ste záujem o panelové, rámové alebo sklenené dvere? Rámové dvere sú veľmi estetické, sú vyrobené z plnej drevnej hmoty.

Panelový variant dverí má jednoduchšie prevedenie a je cenovo dostupnejší. Sklenené dvere sú na esteticky najvyššej úrovni, patria do domácností, kde je štýl na popredných miestach. Série dverí si môžete vyberať v rôznych prevedeniach – plných i presklených, vo veľkom množstve povrchových úprav – od lesklých, cez matné, striekané, dyhové, laminátové až po dvere vo fólii.

Iná miestnosť, iné dvere

Keď vyberáte dvere, myslite na typ miestnosti, kde budú umiestnené. Každá izba má iné nároky. Aké? Dvere do kúpeľne by mali umožniť vetranie ako prevenciu proti plesniam, je dobré voliť dverné krídlo s aspoň minimálnym presklením, vďaka ktorému zistíte napríklad aj to, že kúpeľňa je obsadená.

Dvere do pracovne by mali dobre tlmiť zvuk. Dvere do chodby – vstupné dvere – majú predovšetkým dobre tesniť a prepúšťať veľa svetla, oplatí sa ich skombinovať s tesniacim prahom. Dvere do spálne majú poskytovať čo najväčšie súkromie, použite plné krídlo bez presklenia, prípadne matné sklo.

Údržba interiérových dverí sa odvíja od ich typu

Starostlivosť o vnútorné dvere sa líši podľa druhu materiálu, z ktorých sú vyrobené. Krídla z masívu musia byť čistené prípravkami na drevo, pokojne použite tie, ktorými udržiavate drevený nábytok, určite sa však vyhnite vode, mohla by drevo zdeformovať. Pri žiadnom materiáli nepoužívajte prípravky s rozpúšťadlami ako lieh, benzín, acetón a iné. Najjednoduchšie sa udržiavajú v čistote sklenené dvere – vystačíte si prípravkami, ktoré používate na umývanie okien a sú v každej domácnosti.

Komerčný článok