Výškové práce jednoducho a úsporne

Práce vo výškach sú častou činnosťou napríklad v stavebníctve alebo pri rekonštrukčných prácach. Typické riešenie ktoré každý z nás videl a zažil je napríklad zatepľovanie budovy. V princípe existujú tri najpoužívanejšie riešenia.

Výškové práce jednoducho a úsporne
Výškové práce jednoducho a úsporne (Foto: unsplash.com)

Prvou možnosťou a asi najčastejším riešením je stavba lešenia. Pomocou tohto lešenia je potom možné vykonať všetky požadované stavebné, pracovné úkony. Výhodou je overený postup a veľká ponuka montáže a prenájmu lešení na trhu. Druhé riešenie je využitie špeciálnych pracovníkov ktorí sa vedia za pomoci lán spustiť z vrchnej časti budovy a vykonať takéto práce. Tento typ je ale výrazne obmedzený technickým prístupom z vyšších miest a rovnako tak rýchlosť následných prác je v porovnaní s ostatnými možnosťami veľmi nízka. Typicky sa takéto riešenie používa vtedy ak sa jedná iba o drobné opravy ktoré nie sú časovo náročné.

Poslednou možnosťou je využitie pracovných vysokozdvižných plošín a mobilných autožeriavov. Vysokozdvižné pracovné plošiny na prenájom sa používajú prevažne v prípadoch keď potrebujeme do výšky dostať pracovníkov, prípadne menšie objemy materiálov. Výhodou je maximálna flexibilita a rýchlosť nasadenia. Pripravené na mieste ú už v priebehu niekoľkých málo hodín. Je ich možné prenajať už od niekoľkých hodín a to vplýva na ich ekonomickú výhodnosť. Pri ťažších bremenách je už potrebné využiť mobilné žeriavy. Takéto autožeriavy na prenájom sú k dispozícii s nosnosťami od niekoľkých ton až po desiatky ton. Pri špeciálnych prácach je možné zabezpečiť aj autožeriavy ktoré dokážu zdvihnúť aj viac ako 300 ton.

Text:PR