Vyberáme okná: Plast, drevo alebo hliník?

Výber okna nie je ľahká úloha. Dnes sú na výber rôzne materiály a jednotlivé prevedenia. Ponuka výrobcov je taktiež čoraz väčšia a pri výbere je preto čoraz ťažšie vybrať tie správne. Často sa stáva, že v prvom rade musíte pozerať na cenu, ak vaša hypotéka na dom nie je dostatočne vysoká. Ako a podľa čoho si vybrať to ideálne okno, ktoré nám zabezpečí dostatočnú izoláciu a vyhovie všetkým naším potrebám?

Vyberáme okná Plast, drevo alebo hliník

Dostatočná izolácia

Okno by malo plniť dve dôležité funkcie – estetickú a izoláciu. Kvalitný okenný rám a kvalitné zasklenie sú pri oknách mimoriadne dôležité. Okrem toho, že musia zabezpečiť čo najmenší tepelný strát, musia byť odolné voči počasiu – voda, vietor a vlhkosť. Dôležité je tesnenie na oknách a kovanie, ktoré musí zabezpečiť nielen ľahkú manipulácia, ale mali by byť aj protinárazové.

Vybrať si drevo, hliník alebo plast?

Plastové okná sú v dnešnej dobre veľmi rozšírené a to vďaka skvelej izolácií a tesneniu, ktoré poskytujú. Okrem bežného umývania si nevyžadujú žiadnu starostlivosť, nehrdzavejú a držia tvar. Dajte si však pozor, aby vám ich namontoval predajca alebo priamo výrobca, ktorý zaručuje kvalitné osadenie. Mnohí sú proti používaniu plastových okien keďže údajne spôsobujú rakovinu, ale dnešné technológie výroby chránia užívateľa pred akýmkoľvek karciogénným látkam, ktoré by sa v oknách mohli nachádzať.

Drevené okná (eurookná) vyberáme nielen vtedy, ak bývame v historickom dome alebo pri romanticky na chate niekde lese. Dnešné drevené okná už majú v podstate také vlastnosti ako plastové, avšak za vyššiu cenu. Vyrábajú sa z europrofilov, podľa ktorých dostali aj názov – eurookná. Ak nad nimi uvažujete, opýtajte sa konkrétnych výrobcov, či si práve ich kúsky vyžadujú nejakú starostlivosť – napríklad prelakovanie po 5, či 10 rokoch užívania.

Hliníkové okná stretávame v praxi len pomenej. Spôsobuje to často ich vyššia cena a niekedy aj ich nedostatočná tepelná izolácia. Aj tu platí, že záleží na konštrukcii, kvalite výroby a kvalite jednotlivých materiálov.

Aké zasklenie

Čo sa týka zasklenia okien, najpoužívanejšie je dnes izolačné dvoj-sklo. Sú to vlastne dve vzduchotesne spojené sklenené tabule, ktoré sú od seba vzdialené 12 až 16 mm. Lepšie je siahnuť rovno po izolačnom troj-skle, no to už ide aj do peňazí.

Na čo dbať pri výbere?

  • Dostatočná tepelná izolácia, tesnenie a kovanie
  • Materiál – plast, drevo, hliník
  • Kvalita materiálu
  • Dizajn
  • Cena – určte si za koľko by ste si okno chceli zakúpiť
  • Špeciálne požiadavky – zvukotesnosť, zvýšená bezpečnosť atď.
  • Výrobca

Odporúčame plastové okná

Ak si zhrnieme pre a proti, tak čo sa týka cena, údržby a životnosti víťazom sa stávajú plastové okná. Stačí sa pozrieť na okná dnešných panelákov a väčšina okien má práve plastové okná. Tieto sú pomerne lacné, trvácne, nepotrebujú údržbu a majú výborné izolačné vlastnosti. Taktiež dobre odizolujú hluk. Pri plastových oknách však nezabúdajte na dostatočné vetranie.

Pri výbere sa nenechajte ovplyvniť reklamnými ťahmi. Môžete využiť aj kombinácie jednotlivých materiálov tak, aby plnili svoju funkciu. Dôležité je aj to, aby vydržali čo najdlhšie. Aj tu platí, že záleží na konštrukcii, kvalite výroby a kvalite jednotlivých materiálov.

Foto: unsplash.com