Stavať nový dom alebo opraviť starý?

Postaviť si nový dom alebo zrekonštruovať nejaký starší? Túto otázku si kladie mnoho mladých rodín, ktoré sa usilujú o vlastné bývanie. Ak stojíte pred podobným rozhodnutím, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Stavať nový dom alebo opraviť starý?
Stavať nový dom alebo opraviť starý?

Chcete všetko nové

Stavebný materiál, vykurovací systém, okná a v podstate všetko ostatné je v novostavbe nové, takže žiadna nákladná rekonštrukcia v blízkej dobe nehrozí. Staršie domy môžu skrývať rôzne problémy, o ktorých sa dozviete až vtedy, keď už niečo praskne. Na prvý pohľad môže byť všetko v poriadku, no postupne sa objavia ďalšie a ďalšie nedostatky. Staršie domy však so sebou nesú aj kus histórie a ak máte dom po niekom z rodiny, tak aj nostalgiu.

Páčia sa vám jedinečné projekty rodinných domov na mieru

Jednou z výhod stavby nového domu je fakt, že môže byť presne podľa vašich predstáv. Projekty rodinných domov na mieru sú v takomto prípade ideálnym riešením – projektant do výsledku zapracuje každú vašu požiadavku. Môžete si zvoliť taký dom, ktorý vám v budúcnosti bude šetriť energiu, čo v prípade starších domov býva problém. Projekty rodinných domov na mieru môžu byť v počiatku väčšou investíciou, no v budúcnosti sa vám to vráti v podobe nižších účtov.

Máte pozemok

Stavba nového domu je vhodná zvlášť vtedy, ak máte k dispozícii pozemok. Nájsť totiž dobrý a po finančnej stránke prijateľný pozemok môže byť problém. Nestačí ho však len kúpiť. Čakajú vás opäť papierovačky. To pri už postavenom staršom dome riešiť nemusíte.

Chcete bývať okamžite

Do staršieho domu môžete ísť bývať po pár potrebných úpravách v podstate okamžite. Môžete ho kúpiť a opravovať postupne podľa toho, ako vám to váš rodinný rozpočet dovolí. Ak je navyše aj hneď obývateľný, nemusíte platiť nájom a rovno sa doňho môžete nasťahovať.

Foto: Bigstockphoto