3 jednoduché rady pri starostlivosti o kožené sedačky

Kožená sedacia súprava môže byť dokonalou ozdobou vášho interiéru. Ale aj nemusí, najmä keď starostlivosť o ňu zanedbáte. Pritom stačí úplný základ a kožená sedačka vám vydrží naozaj dlho.

3 jednoduché rady pri starostlivosti o kožené sedačky
3 jednoduché rady pri starostlivosti o kožené sedačky

Nie na svetlo ani k zdroju tepla
Začnite od správneho umiestnenia sedačky. Tá by mala mať okolo seba určite dostatok priestoru. Povrch kožených sedačiek potrebuje dýchať, preto ich umiestňovanie ku stene nie je dobrý nápad. Odretú sedačku by asi nikto nechcel mať vo svojej obývačke. Postačí pár centimetrov od steny a všetko by malo byť ok. Ešte viac však koženému povrchu sedačiek škodí sálavé teplo. V tomto prípade ale pár centimetrov nestačí. Pár desiatok však áno a koža na vašej sedačke by nemala byť ani popraskaná ani vysušená.

Prd impregnáciou sa pýtajte
Impregnácia pomáha mnohým výrobkom z kože, sedacie súpravy nevynímajúc. Určite ale nepoužívajte iný impregnačný prípravok ako ten vyslovene určený na daný typ kože. V predajni aj eshope by vám pri kúpe sedačky mali odporučiť ten najlepší. Či a ako impregnovať však záleží aj od povrchovej úpravy sedačky. Sedačky v korigovanej, by-cast alebo semi-anilínovej úprave majú vďaka PVC filmu veľmi dobré vlastnosti. Ostatné sedacie súpravy s úpravou pull-up, brúsenou alebo anilínovou úpravou sú viac pórovité a preto si vyžadujú pravidelnú impregnáciu. Tá aspoň čiastočne zabráni vsakovaniu nečistôt a farbív z oblečenia do povrchu sedačky.

Na nečistoty jemne, ale najmä včas
Nečistotám na sedačke sa ale ani pri najväčšej opatrnosti občas nevyhnete. Ak ide napríklad o omrvinky, tie stačí povysávať. Horšie je to so škvrnami od kávy, čaju alebo jedál. Pri nich by ste nemali váhať, treba ich ihneď zotrieť vlhkou handričkou. Očistený povrch pre istotu vysušte a znovu naipregnujte. Povrch však nedrhnite ani nepoužívajte saponát, mohli by ste spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak nemáte 100% istotu, chemické čistenie radšej prenechajte profesionálom.

Text: PR, foto: biano.sk