Ako odvetrať vlhkosť z budov

Odvlhčovanie môže mať viaceré dôvody, či už je to zdravotná škodlivosť zvýšenej vlhkosti v domoch alebo plesne pri kondenzácii na stenách budov až po vysúšanie zaplavených alebo inak podmáčaných priemyselných plôch alebo skladov. Uplatnenie odvlhčovania nájdeme naozaj všade a profesionálne ako aj domáce odvlhčovače sa stali súčasťou našich životov.

Ako odvetrať vlhkosť z budov
Ako odvetrať vlhkosť z budov (Zdroj: unsplash.com)

Domáce alebo profi?

Niekedy sa im hovorí aj sušiče alebo proste ventilátory, špecifickejší názov je už priemyselný ventilátor alebo skladový vetrák. Názov ako aj uplatnení je dnes plno. Podľa toho došlo aj k deleniu odvlhčovačov práve na základe spôsobu a miesta pôsobenia na domáce alebo profesionálne. Domáce majú často menšiu konštrukciu a samozrejme aj menší výkon, nikto nechce predsa mať doma vetrák čo dokáže vysušiť celú halu.

Ako to vlastne pracuje

Pozrime sa čo o nich píšu profesionáli: „Odvlhčovače poháňa pomocou ventilátora vlhký vzduch cez chladiacu špirálu. So znížením teploty sa zvyšuje zrážanlivosť vodných pár, ktoré sa na špirále kondenzujú v podobe vody (kondenzátu) a odkvapkávajú do zbernej nádoby. Vzduch sa potom na opačnej strane chladiacej špirály opätovne ohrieva. Zberná nádoba je vybavená plavákom, ktorý vypne systém v okamžiku naplnenia nádoby. Týmto sa zamedzí pretečeniu kondenzátu do okolia a taktiež nie je potrebné neustále kontrolovať jeho hladinu. Väčšina domácich aj priemyselných odvlhčovačov vypúšťa kondenzát priamo do odpadu, niektoré obsahujú aj čerpadlo.“ (zdroj: http://www.eprofi.sk/odvlhcovace)

Komplexné členenie

Členenie je však ešte komplexnejšie ako len domáce a profesionálne. Podľa povahy a miesta určenia sa celkovo môžu deliť na: Profesionálne odvlhčovače, domáce, absorbčné, bazénové, statické a mobilné odvlhčovače. Je teda naozaj z čoho vyberať a zorientovať v tom je dakedy zložité. Nebojte sa preto popýtať schopného predajcu aký konkrétny produkt je vhodný pre vás.

Zdroj informácii a použitá literatúra: http://www.eprofi.sk/odvlhcovace, https://www.sme.sk/

Text: PR