Ako predĺžiť životnosť kuchynských nožov

Jednými z vecí, bez ktorých si nevieme predstaviť akúkoľvek prácu v kuchyni bez ohľadu na to či sme, alebo nie sme skúsení „domáci šéfkuchári“ sú zaiste kuchynské nože. Používajú ich všetci členovia domácnosti a nespája sa preto len výhradne s varením. Krájame takmer všetko. Preto existuje veľké množstvo nožov určených na dané potraviny či konkrétne úkony.

Ako predĺžiť životnosť kuchynských nožov
Ako predĺžiť životnosť kuchynských nožov (Foto: eshop.tescoma.sk)

Okrem toho, že si naštudujete správne používanie konkrétnych typov nožov je tu jedna vec, na ktorú často zabúdame. Je to práve údržba. Často na to zabúdame úplne, alebo sa o nože staráme nesprávne. Ako sa však o svojich najväčších pomocníkov v kuchyni správne postarať?

Keramické nože sa čoraz viac stávajú súčasťou našej kuchynskej výbavy. Brúsenie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré patria k bežnej údržbe. Málokto však možno vedel, že na keramické nože je potrebné použiť diamantovú brúsku. Keďže je vždy potrebné aby bol brúsny materiál tvrdší ako materiál, z ktorého je vyrobený samotný nôž, môžete ju použiť aj na oceľové nože. Bežná brúska by si však s keramickými nožmi určite neporadila.

Ako predĺžiť životnosť kuchynských nožov
Ako predĺžiť životnosť kuchynských nožov (Foto: eshop.tescoma.sk)

Bezpečné uskladnenie nožov je tiež veľmi dôležité. Dbajte preto aj na správny výber stojanu na nože. Zaistí nie len bezpečné uloženie, ale aj to aby sa čepele nožov nedotýkali a neodchádzalo tak k otupeniu čepelí. Na to sú práve ideálne stojany na nože. Na trhu existuje mnoho rôznych stojanov. Najpoužívanejšími sú bloky na nože s vyrezanými dierkami, kam nože jeden po druhom zasuniete. Na trhu sa však v poslednej dobe objavili stojany so štetinovou vložkou, ktoré najväčšia výhoda je jednoduchá údržba aj samotného stojana. Štetinovú vložku totiž jednoducho vyberiete a vyčistíte.

Myslite na to, že základom nie je len drahý kuchynský nôž, ale je potrebné dbať aj na jeho údržbu a tiež investovať do pomôcok, ktoré vám údržbu zaistia, ale predovšetkým zjednodušia. Sú to aj spomínané stojany na nože a správne brúsky.

Text: PR