Ako sa zabezpečiť proti vlámaniu, aby vám poisťovňa vyplatila poistné?

Leto je už tu a s ním aj dlho očakávané obdobie dovoleniek. Hoci je to pre nás čas oddychu, dovoleniek a zájazdov do zahraničia, pre inú skupinku ľudí sa práve začína časť roka, v ktorej majú najviac práce.

Ako-sa-zabezpecit-proti-vlamaniu1

Pre koho? No predsa vlamačov.
Áno, je to tak. Štatistiky neúprosne hovoria o tom, že počas obdobia dovoleniek sa zvyšuje nebezpečenstvo vlámania a vykradnutia domu či bytu. Zlodeji využívajú našu dlhú neprítomnosť, a tak sa na vlámanie nemusí prísť až do momentu, kým sa z dovolenky nevrátite.

Ako SKUTOČNE zabezpečiť svoje bývanie

Samozrejme, väčšina z nás je proti podobným prípadom zabezpečená poistením bytu/rodinného domu či poistením domácnosti. Nie je to však len tak, že podpíšete zmluvu a všetko je v poriadku.

Na to, aby vám poisťovňa vynahradila škody spôsobné vlámaním, musíte spĺňať bezpečnostné opatrenia, ktoré vám stanovila… Na čo si často spomenieme až vtedy, keď už je katastrofa na svete.

Takže, pred sezónou menšie zopakovanie – toto by ste mali spĺňať, aby vám poisťovňa vyplatila plnenie:

Poistenie domácnosti sa vzťahuje len na veci ukradnuté násilným vlámaním z uzatvorených a uzamknutých priestorov. Ak si teda zlodej odomkne kľúčom, ktorý našiel (napríklad) pod rohožkou, poisťovňa vám nemusí z poistenia domácnosti nič preplatiť.
Kľúče od domu (napríklad ak potrebujete polievať kvety) vždy nechávajte len osobám, ktorým dôverujete a nedávajte ľuďom vedieť, komu ste ich odovzdali.

Zamknite a zatvorte všetky okná a dvere. Ak sa zlodej dostane dovnútra napríklad cez pootvorené okno (“vetračku”), poisťovňa vám nemusí plnenie priznať.

Všetky vstupy (dvere) do bytu musia byť zabezpečené funkčnou zámkom s cylindrickou vložkou. Niektoré poisťovne vyžadujú aj to, aby boli všetky vstupné dvere dokonca bezpečnostné. Pozor, toto platí aj pre priľahlé budovy, z ktorých sa dá priamo dostať do domu (napríklad dvere do garáže)! 
Určite sa poraďte o správnom druhu zámku so zámočníkom budú vám vedieť odporučiť to najlepšie.

To isté platí aj pre okná. Okná musia byť otvárateľné iba zvnútra, a v opačnom prípade musia mať tiež zámok s cylindrickou vložkou. Musia byť zatvorené!

V prípade domu musí byť okolitý pozemok ohradený plotom, ktorý má výšku aspoň 150 cm. Brána v plote musí byť uzamknutá zámkom alebo reťazou s priemerom aspoň 8 mm a visiacim zámkom.

• Ak máte v byte či dome väčšie cennosti, určite si o nich urobte záznam – fotky, znalecký posudok – a majte založené aj dokumenty dokladujúce nákup či iné nadobudnutie. V prípade problémov sa tak vyhnete nečakaným prekvapeniam a “naťahovačkám” s poisťovňou.

Tieto konkrétne minimálne opatrenia vyžaduje od svojich poistencov napríklad ČSOB. Je potrebné mať však na pamäti, že pri vyšších hodnotách dojednávaného poistenia sa vyžaduje vyššia úroveň zabezpečenia. Najlepšie je uistiť sa priamo so sprostredkovateľom poistenia, aké zabezpečenie sa vyžaduje.

Pred odchodom na dovolenku teda nezabúdajte – radšej sa poistiť ako neskôr ľutovať. Poriadne sa zabezpečte, a vyhnite sa nepríjemným prekvapeniam!

Text a foto: PR