Nepodceňujte kvalitu spánku, môžete si spôsobiť vážne zdravotné problémy

O spánku sa píše toho veľmi veľa, no stále je to výrazne podceňovaná vec. Vieme, že to nie je vždy také jednoduché a čím je človek starší, tým výraznejšie naň vplývajú viaceré faktory. Pokiaľ však chcete počas dňa normálne fungovať, mali by ste si upraviť svoj spôsob života a to najmä počas tohto obdobia.

Nepodceňujte kvalitu spánku, môžete si spôsobiť vážne zdravotné problémy

Optimálna dĺžka
Spánok má svoje fázy a na to, aby sme všetkými prešli potrebujeme určitý čas. Optimálna dĺžka spánku je medzi 7 až 8 hodinami, no vieme, že časový harmonogram, pracovné povinnosti a rodina to niekedy jednoducho nedovoľujú. Preto by ste si mali dopriať minimálne 6 hodín spánku. Samozrejme, že u detí, ktoré potrebujú aj kvalitné detské obliečky sa udáva doba spánku výrazne dlhšia, čo sa postupne mení.

Okolie a podmienky
Najlepšie je zaspať ešte pred polnocou. K tomu však potrebujete optimálne podmienky, kam patria obliečky, matrac a doplnky. V niektorých prípadoch je človek natoľko unavený, že sa mu podarí zaspať v priebehu niekoľkých minút. Okolité prostredie vám pomáha zaspať aj vtedy, keď to ihneď nejde. Matrac je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré nesmiete podceňovať. Pokiaľ nemáte kvalitnú podložku, telo si svoju daň raz určite vyberie. Aby ste nemali problémy s chrbticou, ktorá nekvalitným spánkom trpí najviac, nezabudnite na jeho dobrý výber.

Odstráňte rušivé efekty
Kvalitný odpočinok sa postará o vašu pohodu počas celého dňa. Z prostredia, v ktorom spíte, by ste mali odstrániť všetky rušivé efekty. V prvom rade je to rozptýlenie mysle. Televízia, internet, mobilný telefón, to všetko vás bude ovplyvňovať. Aspoň jednu hodinu pred spaním si všetky tieto veci zo svojho dohľadu odstráňte.

Regulujte denné svetlo
Počas dňa je funkcia hormónu malatonín výrazne nízka. Pokiaľ príde šero a tma jeho činnosť sa zvýši a mozog sa automaticky začína pripravovať na pokoj a spánok. Veľmi dobre to účinkuje aj na malé deti, ktoré pri spaní cez obed musíte zaujať aj originálnymi obliečkami do postieľky. Aj vy sa zbavte všetkých zdrojov denného svetla a vaše telo sa pripraví na dokonalý spánok lepšie a rýchlejšie.

Text a foto: PR