Sťahujete sa? Poradíme vám, ako si to všetko jednoducho zmanažovať!

Či už odchádzate do iného domova, alebo sa práve chystáte konečne bývať spoločne ako rodina – sťahovanie a nasťahovanie sa dokáže poriadne skomplikovať život. My vám ponúkame jednoduchý a prehľadný návod, na čo nezabudnúť a vďaka čomu pôjde sťahovanie ako po masle!

Sťahujete sa? Poradíme vám, ako si to všetko jednoducho zmanažovať!
(zdroj: unsplash.com)

Vyriešte sťahovaciu službu v dostatočnom predstihu

Ak sa sťahujete do nového, prvým, čo urobíte, je určite to, že dáte svoje staré bývanie do predaja alebo do prenájmu. Odporúčame tak urobiť minimálne štyri mesiace pred sťahovaním, pretože to nie je jednoduchá zážležitosť. Zistite si, ako sa budete sťahovať – či využijete služby sťahovacích služieb a ak áno, tak ktorá je za najlepšiu cenu a najdôveryhodnejšia, ak vám pomôžu kamaráti alebo známi, mali by ste ich na to včas pripraviť. Zajednajte si aj upratovaciu službu, najmä v prípade, že sa sťahujete do veľkého rodinného domu, ktorý mal predtým iných majiteľov alebo je úplne nový. Ak sa sťahujete do jednoizbového bytu, alebo si na upratovanie trúfate sami, počítajte s tým, že vás nebude čakať len jednoduché utieranie prachu alebo vysávanie kobercov, ale aj kompletné umytie okien, vytretie podláh a kompletné vyčistenie kúpeľne. Pozrite si aj náš domáci recept na umývanie okien alebo najlepšie mopy na podlahu, ktoré vám môžu podstatne uľahčiť domáce práce.

Psíka dajte radšej niekomu postrážiť

V prípade, že už máte od svojho nového domova list vlastníctva, prihláste si svoje nové trvalé bydlisko a vymeňte doklady. Zmeny nahláste aj na všetkých úradoch, v poisťovni a u poskytovateľov všetkých služieb, ktoré používate. Nezabudnite upraviť zmluvy u dodávateľov internetu, televízie a predplatné časopisov alebo novín, ak nejaké máte. Uzatvorte nové zmluvy s dodávateľmi energií, najlepšie ešte s pôvodnými majiteľmi (v prípade, že ste svoj nový príbytok od niekoho kúpili). Ak máte domáce zvieratko, je fajn, aby malo v čase sťahovania niekoho na stráženie, pretože pri presune a sťahovaní vám bude iba prekážať. Zožeňte si na sťahovanie obaly – môžete kúpiť škatule v obchodoch s nábytkom, alebo si ich jednoducho zožeňte v obchodoch s potravinami. Pripravte si aj väčšie množstvo fólie a lepiacej pásky. Aj pri nákupoch pred sťahovaním môžete využiť kupóny na zľavu, aby vás finančne nezruinovali obalové materiály či iné veci potrebné do nového domova.

Nezabudnite pozbierať všetky kľúče

Všetko, čo nechcete ťahať zo svojho starého bývania do nového, zlikvidujte. Neznamená to hneď odvoz na zberný dvor, ale skúste využiť aj burzy alebo bazár, kde ponúknete napríklad svoj starý nábytok za symbolickú sumu alebo za odvoz. Rovnako to spravte aj s oblečením, aby ste zbytočne so sebou neťahali niečo, čo aj tak po pár týždňoch budete vyhadzovať. Rekonštrukčné práce, ako maľovanie alebo drobné úpravy urobte v novom byte či dome ešte pred nasťahovaním. Rovnako sa vopred postarajte o výber nábytku. Dnes už môžete v predajniach nakúpiť aj s neskorším termínom dodania. Balenie začnite od pivnice a balkóna, ak nejaký máte. Následne demontujte nábytok a dajte si dokopy aj všetky kľúče od starého bývania, najmä, ak nejaké mali aj vaši príbuzní alebo priatelia. V deň sťahovania zachovajte chladnú hlavu a ak aj niečo nejde podľa predstáv, nenechajte sa tým vyviesť z miery. Ak máte objednanú sťahovaciu službu, usmerňujte ich. Na záver si ešte dobre prezrite svoj starý byt alebo dom, vyberte poštovú schránku a odstráňte menovky z dverí. A teraz už hurá do nového domova!