Nemáte kam vpratať v kuchyni stôl? Poradíme vám!

Nie každý má byt alebo dom o rozlohe haciendy. Aj vzhľadom k cenám nehnuteľností sú skôr trendom malé byty a jednoposchodové domčeky, do ktorých sa vojdú iba malé miestnosti, a tak môže byť ich zariaďovanie ťažkým orieškom. Jedným z najčastejších problémov je vpratať do kuchyne stôl. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko tipov, ako na to, aby ste neprišli o priestor a dosiahli svoje.

Nemáte kam vpratať v kuchyni stôl? Poradíme vám!
(zdroj: unsplash.com)

Okrúhly alebo hranatý?

Najprv je dobré ujasniť si, aký typ stola sa bude do vašej malej kuchyne, alebo kuchyňo-jedálne hodiť. Najlepšou voľbou sú okrúhle stoly, pretože nemajú rohy zaberajúce zbytočný priestor. Vojde sa za nich tiež viac ľudí. Ak chcete priestor ešte viac opticky rozšíriť, zvoľte sklo alebo drevo ako východzí materiál, čím dostanete do domácnosti aj teplo a prírodný vzhľad. Ak však predsa len snívate o obdĺžníkovom stole, vyberte si skôr úzky typ. Má menšiu šírku a dá sa umiestniť len na jednu stranu kuchynskej steny. Existujú aj skladacie alebo rozkladacie varianty, takže nimi ušetríte priestoru ešte viac. Pri nákupe jedálenskeho stolu či akéhokoľvek nábytku môžete aj ušetriť – a to vďaka našim zľavovým kódom a kupónom.

Aj malá kuchyňa so stolom vie byť štýlová

Ďalšou skvelou voľbou pre malé kuchyne sú barové pulty so stoličkami. Existuje variant s integrovanými regálmi, poprípade úložnými priestormi na ukladanie vecí, a tak sa vám podarí priestor ešte viac optimalizovať. Barové stoličky sú tiež obvykle štíhlejšie, než tie klasické. Kde takýto barový pult umiestniť? Dobré je zabiť dve muchy jednou ranou a oddeliť ním napríklad kuchyňu a obývací priestor, čím sa vytvorí dnes moderná, funkčná a štýlová medzipriestorová zóna. Dobrou lokalitou pre sedenie k akémukoľvek stolu je aj miesto pod oknom (ak ho v kuchyni máte). Či už umiestnite vankúše na parapet okna, alebo použijete skladacie stoličky, poprípade malý lavicový stôl, získate priestor na jedlo aj estetický vzhľad. Nezabudnite však všetko zarovnať s oknom.

Stôl v kuchyni určite využijete

Ďalším naším tipom pre ušetrenie priestoru je využívanie stoličiek na dve funkcie – ako kuchynské, ale poprípade aj na sedenie v obývačke. V takom prípade musíte ale zvoliť typ stoličky, ktorý sa na to hodí. Ak ste siahli po barovom pulte a teda aj barových stoličkách, vyberte si tie bez operadiel, ktoré sa dajú pod pult zasunúť a znova ušetríte nejaké tie centimetre. Stôl môže byť tiež jednoducho predĺžením kuchynskej linky – ak to umožňujú vaše priestorové dispozície. Ak v kuchyni okno nemáte, umiestnite jedálenské sedenie k stene, aby ste ušetrili miesto v priestore. Aj do malej kuchyne sa dá zmestiť to, čo potrebujeme a používame. Kuchynský stôl je určite multifunkčná záležitosť, za ktorou môžete nielen jesť, ale sčasti ho využívať aj ako pracovňu (pokiaľ je vaša domácnosť naozaj malá). Môžete sa za ním venovať aj svojim koníčkom – napríklad si na ňom prezerať svoju zbierku mincí.