Sprievodca výberom matraca 2023

Kvalitu spánku ovplyvňuje to, na čom spíte. Kvalitný matrac je teda pre zdravý spánok úplne kľúčový a pokiaľ vás práve čaká jeho nákup, určite oceníte tohto sprievodcu svetom matracov.

Sprievodca výberom matraca 2023
(zdroj: Shutterstock.com)

Na čo sa zamerať pri výbere

Ako spoznať, ktorý matrac je pre vás ten pravý? Pri jeho výbere sa musíte zamerať na niekoľko parametrov, konkrétne na tvrdosť, rozmery, nosnosť, materiál, životnosť a priedušnosť. Pre ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbta a kĺbov sa odporúča zamerať sa na zdravotné modely.

Tvrdosť prispôsobte svojej telesnej hmotnosti a osobným preferenciám. Pri výbere nosnosti si ponechajte rezervu a čo sa rozmerov týka, matrac by mal byť minimálne o 20 centimetrov vyšší než vy a jeho šírka by mala predstavovať aspoň 15 centimetrov.

Vyberáme podľa materiálu

Matrace môžeme rozdeliť do troch základných kategórií:

1. penové,
2. pružinové,
3. latexové.

V čom sa od seba líšia?

Sprievodca výberom matraca 2023
(zdroj: Shutterstock.com)

Penové matrace

Penové typy patria k tým najobľúbenejším a možno o nich vyhlásiť, že ide o najpredávanejšie matrace. Vyrobené zo studenej peny, napríklad matrace Super Fox Blue, sú moderné, priedušné, tvarovo stále, elastické a majú dlhú životnosť. Matrace z pamäťovej peny, napríklad Super Fox Visco, menia svoju tuhosť podľa hmotnosti a tvaru tela. Dokonale sa tak dokážu prispôsobiť ľubovoľnej postave a poskytnúť úplné pohodlie každému.

Pružinové matrace

Kým sa ocitli na vrchole rebríčka obľúbenosti penové verzie, nachádzali sa na tomto mieste práve tie pružinové. Ako je už zrejmé z ich názvu, ich hlavnou prednosťou je ohromná pružnosť. Sú tiež veľmi priedušné a majú dlhú životnosť. Príkladom pružinového matraca sú napríklad modely Arabela alebo Austin Air.

Latexové matrace

Latexové typy sú mäkké, pohodlné, elastické a preslávené svojou tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Medzi obľúbené latexové matrace patria modely Šárka Tropico a Latex Supreme.

Sprievodca výberom matraca 2023
(zdroj: Shutterstock.com)

Výber podľa ceny

Nákup kvalitného matraca nemusí zaťažiť váš rozpočet. Za nízke ceny si môžete dopriať pohodlie a zdravý spánok, a dokonca zoženiete aj top zdravotné matrace. Medzi obľúbené a cenovo dostupné zdravotné verzie patrí napríklad Romantika kašmír – tento model je populárny vďaka svojej pevnosti a vysokej nosnosti.

Matrace do 200 €

O tom, že za matrac nemusíte zaplatiť vyšší obnos peňazí, svedčí to, že v kategórii do dvesto eur máte ohromné množstvo možností. Pokiaľ túžite nakúpiť kvalitné produkty, spoľahnite sa na výrobcu Tropico, ktorý zásobuje slovenský a český trh. V jeho ponuke nájdete napríklad populárny matrac Atlas Astana 3D Flex, za ktorý zaplatíte necelých dvesto eur.

Matrace do 500 €

Ak chcete investovať viac ako dvesto eur, ale zároveň ste si stanovili svoj strop na päťsto eur, môžete si kúpiť špeciálne ortopedické matrace, ktoré vám poskytnú úplný komfort, napríklad matrac Tropico Guard Otrho, alebo staviť na taštičkové pružinky a model Kontakt Bambus.

Matrace nad 500 €

Samozrejme, môžete si vybrať aj tretiu cenovú kategóriu a zaplatiť viac ako 500 €. V tejto kategórii narazíte na špeciálne modely, ktoré sú kombináciou studenej a pamäťovej peny, napríklad matrace Austin Air Visco, alebo taktiež aj na robustné verzie, ktorých šírka presahuje 20 centimetrov.

Sprievodca výberom matraca 2023
(zdroj: Shutterstock.com)

Aby nový matrac spĺňal všetky vaše požiadavky, venujte čas jeho výberu a presne si stanovte, čo požadujete. Záleží vám na tom, aby sa v ňom nachádzala pamäťová pena, túžite po zdravotnom modeli alebo si prajete na nákupe čo najviac ušetriť? Aj z mála peňazí sa môžete radovať z kvality a spánku v úplnom pohodlí.

Komerčný článok