Keď sa povie poľnohospodárske stroje, väčšina ľudí si predstaví iba traktor a kombajn. Tí znalí však vedia, že v rastlinnej i živočíšnej výrobe sa vykonáva množstvo úkonov, ktoré síce na prvý pohľad nevidno, pre plynulý chod výroby sú však nevyhnutné. Prečítajte si, aké stroje sú na to potrebné ako uľahčujú poľnohospodárom život.
Pomôže nakladač, manipulátor aj bager
Jedným z najdôležitejších pomocníkov, ktorý na prvý pohľad patrí skôr medzi stavebné stroje, je nakladač. Veľa ľudí si ho mýli s buldozérom kvôli jeho objemnej lopate v prednej časti. Nakladač je však určený na úplne iné úlohy než je úprava povrchu. Je ideálny na veľmi rýchle presúvanie akéhokoľvek druhu materiálu, od sena a iných druhov krmív cez hnojivá až po piesok, štrk alebo skaly.
Existuje viacero typov nakladačov s viac či menej obratnou konštrukciou. Šmykom riadené nakladače sú kompaktné stroje s veľkosťou cca ako minibager. Ľavá a pravá strana podvozku sa môže otáčať oproti sebe, celý stroj sa teda otočí na mieste tak, ako keby bol vybavený pásovým podvozkom. Nevýhodou je menší objem lopaty a kratší pracovný dosah, takže s ním za rovnaký čas premiestnite menej materiálu ako s veľkým nakladačom.
Väčším „súrodencom“ je čelný lopatový nakladač. Môže sa otáčať natáčaním kolies zadnej nápravy, prípadne byť vybavený kĺbom v strede stroja. Takéto nakladače sa vyrábajú v rôznych veľkostiach.
Nevýhodou všetkých nakladačov je obmedzený zdvih lopaty. V tejto disciplíne excelujú tzv. teleskopické manipulátory. S nimi môžete presúvať materiál pokojne aj do výšky 17 m, samozrejme, závisí od konštrukcie stroja. Teleskopický manipulátor je teda vhodný napr. na vrstvenie balíkov slamy.
Využite techniku celoročne vďaka príslušenstvu pre stavebné stroje
Tak ako pre traktor či iné poľnohospodárske stroje, aj pre stavebné stroje si môžete zaobstarať množstvo príslušenstva. Môžete ich tak premeniť na univerzálnych pomocníkov a nájsť pre ne nové využitie.
Na manipuláciu so sypkými materiálmi rôznych druhov využijete rôzne druhy lopát. Pre tie mäkšie sú zase určené rôzne druhy drapákov alebo tzv. paletizačné vidly.
Pre niektoré stavebné stroje, ako napr. bager či nakladače, si môžete zaobstarať aj príslušenstvo na údržbu komunikácií. Ide napr. o snežné pluhy, rozmetače posypového materiálu, rotačné kefy na čistenie alebo dokonca asfaltové frézy.
Poľnohospodárske stroje si môžete aj požičať
Nevýhodou techniky v poľnohospodárstve je, že časť z nej využijete iba sezónne a po zvyšok roka si na seba nezarába. Poľnohospodárske stroje ani stavebné stroje si však nemusíte kupovať. Na Slovensku nájdete viacero požičovní, v ktorých si môžete týchto pomocníkov prenajať na kratšiu i dlhšiu dobu.
V mnohých prípadoch je takáto výpožička dokonca finančne výhodnejšia než kúpa. Peniaze, ktoré by ste minuli na kúpu stroja alebo jeho splácanie, totiž môžete využiť na iné investície v rámci firmy.
Komerčný článok