Bioodpad – čo do hnedého koša patrí a čo nie?

Triedenie odpadu je stále čoraz aktuálnejšia téma a je dobré sa o to zaujímať. Často sa ľudia snažia, no nevedia presne, čo môžu hádzať do bioodpadu a čo nie. Ako triediť bioodpad, čo do hnedého koša naozaj patrí a čo treba odseparovať inde? Všetky tieto informácie sa dočítate v dnešnom článku.

Bioodpad – čo do hnedého koša patrí a čo nie? (Foto: unsplash.com)

Čo do bioodpadu PATRÍ

Niektorí si myslia, že do bioodpadu môže ísť akékoľvek jedlo alebo odpad z kuchyne. No nie je to tak a treba si na to dávať pozor. Do bioodpadu môžete hodiť biologicky rozložiteľné produkty, napríklad šupky z ovocia a zeleniny, čajové vrecúška, škrupiny, ovocie, zeleninu, kvety, odpad zo záhrady, piliny alebo drevnú štiepku. Keď dávate do koša akékoľvek ovocie alebo zeleninu, tak ho nezabúdajte vybrať z plastového alebo papierového obalu. 

Čo tam NEPATRÍ

Do odpadu nepatrí mäso, popol, stavebný odpad, mŕtve zvieratá, výkaly alebo vnútornosti, popol, skaly a, samozrejme, aj všetok odpad, ktorý separujete do košov iných farieb. Ak by ste takýto odpad v koši pri bytovke našli, tak je to vždy lepšie vybrať (ak to je možné). Ušetríte tým kopu práce. Rovnako sa v tejto oblasti nezabúdajte neustále vzdelávať a povedzte o tom aj ostatným. Len tak sa naučíme správne separovať odpad.

Kompost vo vašej domácnosti

V koši s bioodpadom nevzniká kompostovisko, takže, ak máte na to priestor a prostriedky, vytvorte si ho sami doma v záhrade alebo na balkóne. Do neho môžete dávať organický materiál z domácnosti, zo záhrady, od zvierat aj zo spracovávania dreva. Je to najneškodnejšia forma zaobchádzania s bioodpadom a zároveň aj najlacnejšia.