Pravda o solárnych paneloch – ich výhody a nevýhody

Solárne panely dnes nájdete na množstve domov. Automaticky si preto poviete, že je to skvelá vec, veď vďaka tomu môžete mať doma teplú vodu a elektrinu. Hneď sa potom zamýšľate nad tým, že by ste si ich aj vy zaobstarali. No každá minca má dve strany a aj solárne panely majú svoje nevýhody, o ktorých vám v tomto článku povieme.

Pravda o solárnych paneloch – ich výhody a nevýhody (Foto: pixabay.com)

Kedysi bolo používanie solárnej energie veľmi raritné a moc sme o tomto spôsobe získavania tepla nevedeli. No momentálne prebieha veľký rozvoj v tejto oblasti a technológia sa čoraz viac vylepšuje. Pod pojem solárna energia sa zahŕňa energia prichádzajúca na Zem zo Slnka v podobe slnečných lúčov. Túto energiu dokážu zachytávať slnečné kolektory vo forme tepelnej energie, no dajú sa zachytávať aj vo forme elektrickej energie.

Výhodami slnečnej energie sú napríklad žiadne marginálne náklady na výrobu elektriny zo Slnka. Samozrejme, na začiatku treba investovať do solárnych panelov, no nemáte žiadne režijné náklady. Ďalšou výhodou je, že solárne panely sú poistkou voči zvyšujúcej sa cene elektriny. Tým, že si nainštalujete solárne panely, tak si môžete zabezpečiť dodávku elektriny až na 20 rokov. Slnečná elektrina patrí k obnoviteľným zdrojom, takže nijako neznečisťujete životné prostredie.

Nevýhody solárnej energie

Ako sme už písali vyššie, tak tento článok je hlavne o nevýhodách využívania solárnych panelov, čo by ste pred ich nákupom určite mali vedieť. Už vyššie sme spomínali, že síce vás za tie roky čerpanie solárnej energie nebude stáť nič, no počiatočná investícia môže byť naozaj vysoká a nie každý si to môže dovoliť. Solárna energia je tiež veľmi nestabilný zdroj energie, keďže slnko nesvieti stále a vtedy nastáva problém. Množstvo vyrobenej elektriny závisí od oblačnosti a počtu slnečných dní. Skladovanie vyrobenej elektriny je drahé, pretože na to musíte použiť batériové zásobníky a tie treba po čase vymieňať. Táto položka si tiež vyžaduje vysoké náklady.