Vdýchnite nábytku nový život a pustite sa do renovácie

Prečo by ste sa mali zbavovať staršieho nábytku a neustále kupovať nový? Pri takýchto veciach sa niekedy oplatí na vec pozrieť iným pohľadom a opäť objaviť krásu starých kúskov. Stačí tam pár vecí zmeniť a nábytok môže vyzerať ako nový. A ďalšou vecou je, že je retro štýl bývania momentálne veľmi IN. Máme pre vás tipy na to, ako nábytok renovovať a čo všetko na to budete potrebovať.

Vdýchnite nábytku nový život a pustite sa do renovácie (Foto: pixabay.com)

Čo by nemalo chýbať vo vašej základnej výbave

Keď chcete začať renovovať nábytok, potrebujete na začiatok aspoň základnú výbavu. Na rôznych e-shopoch a kamenných predajniach vám budú radiť rôzne veci, no určite toho až tak veľa nepotrebujete. Pri renovácií nábytku by ste sa mali riadiť pravidlom, že treba použiť čo najmenej elektrického náradia. S tradičnejšími nástrojmi to bude mať aj väčšie čaro.

Základom je dobrá ceruzka a meter, bez toho sa nepohnete. Ďalej by vo vašej výbave nemalo chýbať ručné dláto, hoblík, pílka, špachtľa, planžetový nôž, brúsne papiere a kladivo. Rovnako si zaobstarajte aj skrutkovač a na ochranu počas celého procesu vám postačia rukavice.

Práca s nábytkom

Tak, a teraz už konkrétne tipy na to, ako renovovať nábytok s pomôckami, ktoré ste si nakúpili. V prvom rade musíte stabilizovať materiál, pretože po dlhom čase sa v dreve mohol usídliť hmyz a huby. Pomôcť vám s tým môže vosk alebo prírodný olej. Potom očistíte povrch a zbavíte ho starej farby. Dôležité je povrch aj poriadne vyumývať a odmastiť, aby sa farba dobre chytila. K farbe je dobré dodať to, aby nebola výrazná a príliš krycia, nech len zvýrazní vzor dreva. Keď už bude pripravený, natriete ho novou farbou a po vyschnutí pridáte nové rúčky, zámky alebo ozdoby.