Warning: getimagesize(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:14090086:SSL routines:ssl3_get_server_certificate:certificate verify failed in /data/7/d/7d933e46-dd79-46cb-9a53-fda62c8ba1cf/prirodnebyvanie.sk/web/wp-content/plugins/mashsharer/includes/header-meta-tags.php on line 270

Warning: getimagesize(): Failed to enable crypto in /data/7/d/7d933e46-dd79-46cb-9a53-fda62c8ba1cf/prirodnebyvanie.sk/web/wp-content/plugins/mashsharer/includes/header-meta-tags.php on line 270

Warning: getimagesize(https://www.prirodnebyvanie.sk/wp-content/uploads/Keď-osvetlenie-robí-z-domu-domov.jpg): failed to open stream: operation failed in /data/7/d/7d933e46-dd79-46cb-9a53-fda62c8ba1cf/prirodnebyvanie.sk/web/wp-content/plugins/mashsharer/includes/header-meta-tags.php on line 270

Keď osvetlenie robí z domu domov

Čím viac sa vonku ochladzuje, tým aktuálnejšou sa stáva otázka: „čo s dlhými zimnými večermi?“ A keďže táto doba akosi nepraje kultúrnym, športovým či iným voľnočasovým aktivitám, nezostáva nám nič iné, ako sa začítať do dobrej knihy či doštrikovať šál z minulej sezóny. Jediné, čo potrebujeme, je trpezlivosť a dobré svietidlo.

Keď osvetlenie robí z domu domov
Keď osvetlenie robí z domu domov

Osvetlenie ku každému druhu činnosti

Skutočne len kvalitné osvetlenie dokáže naplniť náš dom jasom tak, aby sme dokázali pri ňom nielen relaxovať, ale venovať sa aj činnostiam, ktoré vyžadujú našu sústredenosť a dostatok svetla. Rôzne typy lámp a rôznou intenzitou svetla navodia tú správnu atmosféru v domácnosti. Miestnosti, v ktorých sa študuje, by mali mať okrem centrálneho osvetlenia aj lampu pri písacom stole či pri pohovke. Pokiaľ nie je svetlo v miestnosti dostačujúce, budeme sa cítiť unavení a navyše nerobíme žiadnu láskavosť ani našim očiam.
Naopak priestor, v ktorom relaxujeme či cvičíme, je vhodné osvetliť tlmeným náladovým svetlom alebo viacerými druhmi lámp s nepriamym osvetlením. Nad jedálenským stolom by mal visieť veľký luster s dostatočne silným svetlom. Nie preto, aby sme lepšie videli, čo a koľko zjeme, ale aby v nás dostatok svetla evokoval chuť do jedla a ku konverzácii s rodinou a priateľmi. Samozrejme, že vítané je aj osvietenie tmavších rohov či vitríny s porcelánom.

Lámp nie je nikdy dosť

Osvetlenie naozaj dokáže urobiť s každým priestorom divy. Aj miestnosť s tým najjednoduchším zariadením sa pri správnom nasvietení zmení na štýlový a originálny obytný priestor. Stačí pár vhodne umiestnených svetelných zdrojov a náš domov sa zmení na nepoznanie. Koľko lámp je však na vytvorenie takého priestoru potrebných? V prvom rade je dôležité, aká veľká miestnosť je a aký je jej tvar a účel. Podľa toho je vhodné vyberať lampy. Ak je však priestor, ktorý chceme osvetliť, nepravidelný, mali by sme umiestniť do každého tmavšieho rohu aspoň lampu s tlmeným svetlom. Je lepšie, ak je v miestnosti viac menších lámp ako jedno veľké.
Náš domov robí domovom veľa vecí. Sme to my, naša rodina, naši blízki, zariadenie a doplnky, ale tiež naša schopnosť pohrať sa so svetlom tak, aby sme našli využitie aj tomu najtmavšiemu kútu. Svetlo má veľkú moc. Dodá jas tam, kde je tma, ale dokáže urobiť aj z prítmia pohodové a útulné miesto na život.

Text a foto: PR