Ako si zaistiť stály prísun elektrickej energie

Elektrický zdrojový agregát alias elektrocentrála je zariadenie, ktoré slúži k výrobe elektrickej energie. S elektrocentrálou môžete mať elektrinu aj v tých najodľahlejších miestach svete alebo vám môže slúžiť ako záloha v prípade výpadku elektrickej energie.

Využitie elektrocentrály je naozaj široké. Využijete ju pri rodinnom dome, stánkovom predaji, na chalupe, chate či záhradke, používajú ju aj remeselníci, väčšie aj menšie stavebné spoločnosti. Elektrocentrálu nájdete aj v nemocniciach či na letisku, kde neočakávaný výpadok elektrického prúdu môže mať veľmi zlé následky.

Ako si zaistiť stály prísun elektrickej energie
Ako si zaistiť stály prísun elektrickej energie (zdroj: unsplash.com)

Podľa čoho vyberať elektrocentrálu

Výber správnej elektrocentrály záleží od viacerých faktorov.

Podľa paliva

benzínové – nízka hmotnosť, menšie rozmery. Benzínové elektrocentrály sú vhodné na krátkodobú prevádzku. Sú vhodné na napájanie jednofázových spotrebičov ako kávovar, rýchlovarná kanvica, chladnička, mraznička, fény, …
naftové – vyššia hmotnosť, väčšie rozmery a aj vyšší výkon. Naftové elektrocentrály sú vhodné na dlhodobú prevádzku a dokážu elektrickou energiou zásobovať aj niekoľko jednofázových (aj trojfázových) spotrebičov naraz. Sú dobrou voľbou ak hľadáte elektrocentrálu na stavbu-
plynovéLPG elektrocentrály sú podobné benzínovým, oproti nim ale majú dve väčšie výhody: sú ekologickejšie a ich prevádzkové náklady sú nižšie. Sú vhodné na napájanie bežných domácich spotrebičov, záhradnej a aj dielenskej techniky (kosačky, vŕtačky,…)

Podľa fázy

jednofázové (do 5 kVA) – sú vhodné na menej náročné využitie. Pripojiť k nim môžete domáce spotrebiče.
trojfázové (nad 5 kVA) – tento typ elektrocentrál v domácnosti ani nevyužijete. Ide o profesionálne elektrocentrály, ktoré nájdu svoje využitie najčastejšie na stavbách.

Podľa výkonu

Je dobré ak má elektrocentrála vyšší výkon než výkon spotrebiča. Niektoré spotrebiče potrebujú pri svojom zapnutí niekoľko násobne vyšší výkon než na svoju prevádzku ( 1,5 až 2 násobne).
Údaj o výkone spotrebiča nájdete na štítku.
Podľa regulácie napätia
Dôležitým bodom, na ktorý by ste pri výbere elektrocentrály mali brať ohľad je regulácia napätia.
kapacitná regulácia – vhodný pre pripojenie bežných spotrebičov, pri ktorých mierne kolísanie napätie nespôsobuje problém
AVR regulácia napätia – vhodné na pripojenie citlivých spotrebičov ako sú počítače a notebooky.
kompaudná regulácia napätia – vhodná pre spotrebiče s asynchrónnym motorom (cirkuláre, rezačky a pod.)

PR: https://www.digitalpylon.com/sk/