Zakúrte si v krbe bez dymu, prachu či čiernych skiel

Ak ste si splnili sen o krbe a príjemnom teple domova, možno ste sa už dočkali aj vytriezvenia. Mať krb totiž nie je len romantický pohľad do plápolajúceho ohňa. Spájajú sa s tým aj starosti, kde zohnať dostatočne suché drevo, každodenné upratovanie popola a vôbec naučiť sa v krbe dobre kúriť.

Zakúrte si v krbe bez dymu, prachu či čiernych skiel
Zakúrte si v krbe bez dymu, prachu či čiernych skiel (Foto: bigstockphoto.com)

Suché drevo je pre krbové vložky to pravé

Funkčný a zrevidovaný komín je samozrejmosťou. Po tomto si do zoznamu priorít pre kúrenie v krbovej vložke zapíšte dostatočne suché drevo. Kúrenie vlhkým drevom je dokonca jednou z najčastejších chýb, ktorou sa okrem iného zbytočne pripravujete o teplo. Jednoducho povedané: čím vlhkejšie drevo, tým menej tepla dostanete. Navyše kúrením nedostatočne suchým drevom získava krbová vložka nízku životnosť, komín sa zanáša dechtom a sadzami.

Drevo by pred tým, než ho použijete na kúrenie, malo najmenej dva roky schnúť na vzduchu pod prístreškom. Vyschnuté palivo je zbavené väčšiny vody a pekne a čisto horí.

Regulujte prívod vzduchu

Ďalším parametrom na efektívne využitie kapacity vášho vykurovacieho zariadenia je používanie regulácie prívodu spaľovaného vzduchu do krbovej vložky. Zvyčajne ide o jednu či dve ovládacie páčky, ktorými môžete a zároveň by ste mali regulovať prísun vzduchu potrebného na horenie paliva. Treba tak robiť pri fáze zapaľovania, ako aj pri samotnom horení či dohorievaní. Pri rozkurovaní otvorte prívod spaľovacieho vzduchu na maximum. Pokiaľ potom v snahe udržať oheň čo najdlhšie prívod vzduchu úplne uzavriete, koledujete si o začernenie skla a dechtovanie komína.

Ako obmedziť prašnosť?

Pri prikladaní by ste mali dvierka otvárať pomaly, čím zabezpečíte vyrovnanie tlakov a znížite únik dymu do miestnosti. Drevo potom nehádžte, ale pokladajte. Zbytočne by sa do miestnosti dostali častice popola. Ohnisko tiež pravidelne čistite podľa návodu a z popolníka vynášajte popol. Vyhnete sa nepríjemnému prachu.

Text:PR