Na čo by ste mali myslieť pri výbere vhodného schodiska do domu?

Drevené schody sú najtradičnejším druhom prepojenia jednotlivých poschodí v dome. Vďaka kvalitnej výrobe otvorenej štruktúry dreva sa stáva originálnou ozdobou týchto priestorov. A z tohto článku sa môžete dozvedieť o dizajne, materiáli a výrobe drevených schodov to najdôležitejšie.

Na čo by ste mali myslieť pri výbere vhodného schodiska do domu?
Na čo by ste mali myslieť pri výbere vhodného schodiska do domu? (Foto: wens.sk)

Typy a konštrukcia drevených schodov

Drevené schodiská môžu byť jednak rovnými schodmi, jednak zabezpečenými. Konštrukcie tých bezpečnostných sú náročnejšie na výrobu a vyžadujú si skôr vysokú kvalifikáciu. Jednoduché drevené schody môžu byť vyrobené niekedy aj vlastnoručne, alebo zostavené z hotových prvkov od profesionálnej firmy a priamo na mieru. Dovoľujeme si tvrdiť, že v rámci istoty a bezpečnosti, je práve toto najideálnejšie riešenie.

Dôležité faktory správneho výberu

Samozrejme, že drevené schody by mali vydržať čo najdlhšie a pokiaľ možno bez minimálnej starostlivosti o ne. V rámci hygieny sa ich pravidelné čistenie ale odporúča. Kvalitu drevených schodov vám ale zaistí v prvom rade materiál, ktorým musí byť pevné a dostatočne tvrdé drevo.

Mali by ste ale počítať s tým, že v priebehu rokov môže začať pracovať a pri nesprávnom ošetrení a údržbe meniť niektoré svoje konštrukčné vlastnosti. Aby to neohrozilo vašu bezpečnosť, výroba na mieru je určite najlepšia možnosť.

Základom dlhodobého využitia je správny materiál

Nezabudnite ani na nosnosť, ktorá by mala zohľadniť stavebné úpravy domu a samozrejme počítať s hmotnosťou, ktorou môžu byť schody pri používaní všetkými členmi domácnosti zaťažené. Na výrobu týchto konštrukcií a moderného nábytku na mieru sa môže použiť drevo rôznych typov, ktoré sa líši vzhľadom, silou, ľahkosťou spracovania a výkonnými vlastnosťami. Najčastejšie sú tieto doplnky vyrobené z takých druhov, ako je borovica, smrek, dub a buk.

Je ale na vašom zvážení, ktorému materiálu dáte prednosť, dôležité je, že bude vo svojej hotovej podobe spĺňať všetky vami požadované funkcie a účel. Navyše ľahko splyniete s prírodou.

Text:PR