15 praktických tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

Kríza sem, kríza tam, s katastrofickými ekonomickými scenármi sa prostredníctvom médii stretávame každý deň a niektoré riadne preháňajú, niečo pravdy na nich však bude. Nikdy neuškodí byť pripravený na nepredvídateľné udalosti, na výdavky, ktoré sa objavia z ničoho nič a s rodinným rozpočtom narobia riadnu šarapatu. Predsa len, viete ako sa vraví – kto šetrí, ma za tri. Nie je teda rozumné plytvať prostriedkami tam, kde to nie je úplne nevyhnutné. Dnes si povieme niečo o tom, ako prakticky ušetriť financie v domácnosti. Tak poďme na to.

Tipy, ako ušetriť peniaze v domácnosti

1. Vaše elektrospotrebiče sú nenásytné a elektrinu míňajú keď ich nevyužívate a samozrejme aj v noci. Odber má napriklad displej s časom na mikrovlnke alebo aj mnohé najlepšie kávovary, svietiaca kontrolka televízora a ďalšie zariadenia a ich súčasti. Nemáme samozrejme namysli chladničku, ktorá musí fungovať nonstop, aby sa jedlo v nej nepokazilo – načo ale bude zapojená televízia, mikrovlnka, či rádio? Jednoduchý tip, všetky tieto spotrebiče napojte na predlžovačku a tú na konci dňa vypnite alebo keď viete, že dlhšie nebudete doma alebo spotrebiče akurát nebudete potrebovať. Aj si to zvyknete robiť čo najčastejšie, rýchlo sa prejaví úspora.

2. Vymeňte staré klasické žiarovky za úspornejšie žiarivky, nové žiarivky sú úspornejšie. Spomínanné staré klasické žiarovky majú niekoľko násobne vyšší odber. Oplatí sa to, aj keď tie staré stále fungujú. Tie drahšie majú vyššiu životnosť, no cena sa šplhá až do 20 eur za kus, tie lacnejšie sa dajú kúpiť asi od 3 eur. Keď siahneme cenovo po strednej ceste, návratnosť ceny žiarivky a zníženie nákladov sa prejavia už do jedného roka.

3. Zabráňte úniku tepla v zime tým, že dôkladne izolujete škáry pri oknách a dverách. V obchodoch dnes dostať rôzne izolačné a tesniace pásky, peny, vyrobené presne na tento účel. Dobre poslúži aj handra alebo iný kus látky zastrčený pod dvere. Ak takto nechcete vítať neočakávané návštevy, dobrý tip je zastrčiť len nohou koberec, ktorý máte v predsieni pri dverách. Ak niekto neohlásene príde, jednoducho ho vrátite rovnako na jeho miesto. Na vykúrenie miestnosti teda bude potrebné menšie množstvo energie, čo sa odrazí aj na vyúčtovaní za energie.

4. Odpozorujte rôzne výpredajové cykly a ušetrite tak nemalé peniaze, poznáte to, letné oblečenie kúpite lacnejšie v zime, teplejšie odevy zasa v letných mesiacoch. Týka sa to napríklad aj rôznych učebníc a skrípt, ktoré kúpite najlacnejšie práve v júni, keď zvykne končievať semester. Nehovoriac o dovolenkách, ktoré sú lacné najmä mimo sezóny. Týchto cyklov je mnoho, stačí im venovať zvýšenú pozornosť.

5. Odkladajte si drobné peniaze, ktoré vám zvýšili z nákupov, prípadne ktoré vytrasiete zo starých riflí. Nepatrite do skupiny tých, čo tieto drobné nepovažujú za tak dôležité. Po niekoľkých mesiacoch sa ich môže nazbierať celkom dosť a hoci aj len jeden poriadny sobotňajší nákup stojí za trochu toho času, ukladať tieto drobné bokom a rýchlo sa ich nezbavovať. Čoskoro ich môžete nazbierať dostatok a investovanie môže byť ideálnym riešením ako ich výhodne zhodnotiť.

Ako ušetriť v domácnosti

6. Ak máte rodinný dom s dostatočne veľkou záhradou, tak si dopestujte niektoré druhy ovocia a zeleniny, respektíve bylinky sami. Nielenže väčšinou zvyknú lepšie chutiť, sú neporovnateľne lacnejšie oproti tým, ktoré kúpite v supermarkete. Zúfať nemusia ani majitelia bytov, ak máte balkón, ľahko na ňom vypestujete aspoň nenáročné bylinky, niektoré druhy zeleniny ale aj ovocie. Dnes už sú dostupné mnohé odrody, ktoré poľahky vypestujete v kvetináčoch.

7. Pozor na dvere a dvierka, zatvárajte dvere a dvierka od špajzí, vstavaných skríň, balkónov – skrátka priestorov, ktoré nemusia byť v zime vykurované. Zdá sa to možno banálne, ale každý priestor navyše, ktorý musí kúrenie obsiahnuť, sa vie odraziť aj na vyúčtovaní.

8. Sadnite si s partnerom/partnerkou a urobte si rodinný rozpočet. Dôkladne zdokumentujte každú položku a zistite, kam vám tie eurá utekajú. Možno sa vám to zdá trochu smiešne, no práve takto viete veľmi rýchlo začať šetriť podstatnú časť vašich výdavkov. Ak si rozpočet budete viesť dlhodobo, naučíte sa šetriť aj na miestach, kde by ste to nečakali.

9. Umývačky a podobné spotrebiče zapínajte, iba keď sú naozaj plné. Nemá zmysel plytvať elektrinou a vodou na zopár tanierov a príborov. Rovnako je to aj pri práčke, nemusíte predsa prať obdeň, určite máte dost oblečenia aspoň na týždeň, tak s tým praním počkajte aspoň týždeň, ak nie aj viac. Toto platí, aj keď máte vo svojej domácnosti, vďaka správnemu výberu na NakupnaPoradna.sk, tie najúspornejšie spotrebiče.

15 praktických tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti10. Šoféri by si mali zistiť, na ktorom benzínovom čerpadle sú najlacnejšie pohonné hmoty. Z dlhodobejšieho hľadiska nemusí byť najbližšia benzínka aj cenovo najvýhodnejšia! Všetky pohonné hmoty u nás sú kvalitné, tak prečo v nich hľadať rozdiely? Prípadne zvážte používanie mestskej hromadnej dopravy, či chodiť do práce na bicykli, korčuliach alebo iným spôsobom. Tie posledný tipy sú dokonca zdraviu prospešné.

11. Ak si potrebujete pritiahnuť opasky (finančne či doslovne), tak si zbaľte obed do práce, nemusíte predsa každý deň jesť v reštaurácii alebo si obed kupovať inak. Obed, desiatu a olovrant si pripravte doma, to je najlacnejšie riešenie, ako sa stravovať. Navyše si tak dokážete odpozorovať čo presne jete.

12. Začnite používať nabíjateľné batérie. Z dlhodobého hľadiska nabíjateľné batérie sú výhodnejšie, ako klasické. Tie nabíjateľné môžete opakovať dobíjať, to je úspornejšie, než neustále kupovať nové a nové balenia do ovládača na televízor, satelit alebo ďalších zariadení na batérie.

13. Letáky sú možno otravné, ale z letákov sa dozviete o rôznych zľavách a akciách na potraviny, predmety každodennej potreby, ale aj ďalší tovar a predmety. Nevyhadzujte teda automaticky všetko farebné, čo vám pristane v schránke. Nezaškodí tieto letáky ani medzi sebou porovnávať a nájsť najvýhodnejšie ponuky.

14. Pre šikovných pánov (ale aj dámy!) nie je nič jednoduchšie, ako spraviť si zopár domácich opráv vo vlastnej réžii. Nie je potrebné vždy volať opravára, prípadne suseda, stačí ak si osvojíte základy „domáceho majstrovstva“. Samozrejme, potenciálne nebezpečné opravy prenechajte kvalifikovaným odborníkom. Máme skôr na mysli menej náročné opravy, ako sú dotiahnutie kvapkajúceho kohutíka na vodu alebo vyčistenie odpadového sifónu pod drezom v kuchyni. Tieto opravy zvládnete aj bez početnejšieho náradia a vez väčších zručností.

15. Internet je váš priateľ! Nakupujte cez internet a ušetrite. Kupovať cez internet je stále a vždy aj bude výhodnejšie než inými spôsobmi. To aj vďaka rôznym zľavovým kódom a zľavám k nákupu. Najviac ich nájdete na stránkach KuponyZdarma.sk, zlavovy-kod.sk a zlavove-kody.sk. Sú tam zľavy do stoviek obchodov, medzi iným pre Hej.sk, 4Home.sk, TPD.sk, Parfums.sk a Pilulka.sk.

Veríme, že vám niektoré z týchto tipov padnú vhod. Existujú samozrejme aj ďalšie spôsoby ako ušetriť, ľudovo povedané – nechať peňaženku si oddýchnuť. Stačí mať otvorené oči a pozerať sa na veci racionálne – človek si odrazu uvedomí, na koľkých miestach nerozumne plytval financiami. Múdry je ten, kto šetrí.

Foto: ilustračné (flickr.com)