Zavlažovanie pomocou slnka

Ísť do obchodu a kúpiť si zeleninu je veľmi jednoduché. Ale stále častejšie sa ľudia snažia dopestovať si aspoň niektoré plodiny sami. A dá sa to nielen v záhradke, ale dokonca aj na okne, či balkóne. Ako zabezpečiť, aby mali rastliny stály dostatok vlahy aj v prípade, že nie sme každý deň doma, aby sme ich polievali?

Šetrné zavlažovanie
solarne-automaticke-zavlazovanie-sol-c-24-s-rozsirujucou-sadou-3Pomoc máme k dispozícii. Buď dáme susede kľúče od bytu, alebo využijeme automatické solárne zavlažovanie. Ide o kvapkovú závlahu, ktorá dodáva postupne rastline vodu počas celého dňa priamo ku koreňu. Takýmto spôsobom dostáva rastlina vlahu tam, kde ju potrebuje, pomaly, čím sa zabezpečuje, že koreň je neustále vyživovaný. Nespaľujú sa listy na slnku. Ak polejete rastlinu cez listy, kvapky vody sa správajú ako šošovky, ktoré spália rastlinu. Ak dodáte vlahu ku koreňu, rastlina využije aj slnko, aj vodu bez toho, aby ju to poškodilo. Práve naopak, je to najšetrnejší spôsob polievania.

Automatický systém
solarne-automaticke-zavlazovanie-sol-c-24-s-rozsirujucou-sadou-1Solárna kvapková závlaha sa skladá zo solárneho článku, čerpadla, a trubkových rozvodov. Samozrejme potrebuje zdroj vody, ktorú bude čerpať a dodávať rastlinám. Voda môže byť v zásobníku – môže to byť vedro, alebo iná nádoba, do ktorej môžeme zachytávať dažďovú vodu, alebo budeme dopĺňať vodu sami. Čerpadlo je pripojené na solárny panel, vďaka ktorému získavame potrebnú energiu pre chod automatickej závlahy. A dostávame sa k najväčšej výhode solárnej kvapkovej závlahy. Celý systém je nezávislý od elektrickej siete. Stačí, aby svietilo slnko na solárny panel, a automatické čerpadlo začne pracovať. Takto dostáva rastlina vlahu v čase, keď ju najviac potrebuje, a po západe slnka sa čerpadlo vypne. Týmto spôsobom sa dokonca ušetrí až 90% vody, potrebnej pre zalievanie rastlín.

Závlaha nielen pre balkón
solarne-automaticke-zavlazovanie-sol-c-24-s-rozsirujucou-sadou-2Využiť solárne zavlažovanie je možné nielen pre zeleninu, ako sú paradajky alebo papriky, pestované na balkóne. Použiť sa dá aj pre kvety v kvetináčoch. Pomocou slnka a vody tak môžete mať krásne rozkvitnuté okná alebo balkóny, a nemusíte sa obávať slnečných dní, ktoré zvyčajne dokážu spáliť rastliny, ak nemajú dostatok vody. Solárna kvapková závlaha je určená aj pre skleníky, alebo menšie záhradky. Pomocou takéhoto systému záhradkári získajú bezpečný, automatický zavlažovací systém, poháňaný slnečnou energiou, vďaka ktorému môžu mať stále krásnu úrodu.

Text a foto: PR