Ako zistiť, že má príbytok problém s vlhkosťou

Či už je to vaša nehnuteľnosť alebo plánujete jeho kúpu (kliknite pre skvelé porovnanie hypoték), dajte si pozor na vlhkosť. Môže to byť príznakom oveľa závažnejšieho problému ako sú chyby, ktoré to zapríčinili pri návrhu alebo realizácii samotnej stavby alebo iných závažných problémov. Existuje niekoľko jednouchých rád, ako zistiť, že má príbytok problém s vlhkosťou a to či už sa jedná o byť, chatu alebo rodinný dom.

Neberte to na ľahkú váhu, vlhkosť v chate, byte alebo rodinnom dome môže byť totiž príznakom oveľa závažnejšieho problému. Problémy v vlhkosťou sú skôr u starších stavieb, ak sa rozhodujete nad kúpou už existujúcej stavby, dajte si pozor práve na vlhkosť.

Ako zistiť, že má príbytok problém s vlhkosťouNajskôr by nás mal upútať zatuchnutý zápach, ten býba ozaj citeľný. Pri vysokej vyhlkostou je často vidieť už vytvorenú pleseň, ale aj poškodenia spôsobené vlhkosťou. Samotná pleseň a poškodenia spôsobené vlhkosťou vznikajú v miestach, kde je vlhkosť. Často je to v rohoch alebo v spodnej alebo hornej časti stien.

Vlhkosť môže po stene aj „cestovať“ a to aj o viac ako meter, takže nie je vylúčené, že pleseň a poškodenia spôsobené vlhkosťou nájdete aj v strede steny. Vlhkosť môže vznikať aj malým alebo žiadnym vetraním a v zime nedostačnou penetráciou. Na dostatočné vetranie vhlkosti treba myslieť obzvlášť v kuchyni a v kúpeľniach.

Vlhkosť v chate, byte alebo rodinnom dome môže byť príznakom oveľa závažnejšieho problému. Takáto vlhkosť príbytku môže spôsobovať vznik plesní a poškodenia spôsobené vlhkosťou, ktoré môžu narušiť aj statiku. Problémy v vlhkosťou sú skôr u starších stavieb, no pri nesprávnej konštrukcii, materiáloch a realizácii stavby sa tieto problémy môžu objaviť aj pri novších nehnuteľnostiach.

Foto: ilustračné (flickr.com)