5 osvedčených rád, ako ušetriť na topení

Viac ako polovica nákladov bežnej rodiny cez zimu ide práve na vytápanie domu či bytu. Ak aj vy máte vysoké náklady na topenie, pozrite si tieto naše osvedčené rady a tipy a naučte sa, ako ušetriť na topení.

5 osvedčených rád, ako ušetriť na topení
5 osvedčených rád, ako ušetriť na topení

Neprekurujte

V niektorých miestnostiach nie je potrebné udržiavať vysokú teplotu. Ideálna teplota v obývacej a v detských izbách je okolo 22°C, v kúpeľni okolo 24°C a v ostatných priestoroch môže byť aj menej. Na chodbe a WC sa nezdržiavate príliš dlho, preto tam stačí aby teplota bola okolo 18°C. Je to štandard ako pre súkromné bývanie, hostel Bratislava alebo hotely. V spálni cez noc môžete teplotu držať o niekoľko stupňov nižšie. Keď máte podlahové kúrenie máte vyhriaté. Podlahové kúrenie totiž šetrí tak, že keď ho v dome máme znesieme o 1-3°C menej.

Efektívne vetranie

V zime by sme mali vetrať častejšie a v pravidelných intervaloch, no krátko. Mali by sme vetrať ráno, poobede a večer. Počas vykurovacej sezóny je vetranie sklopeným oknom (vetračka) zbytočné a navyše drahé. Mali by sme otvoriť okno, ktoré sa zarosí a počkať kým rosa z okna zmizne, potom zatvoriť. Nenechávať však okno otvorené dlhšie ako 15 minút.

Voľný radiátor

Ak v zime používate radiátor ako sušičku výrazne klesá efektivita kúrenia a teplu sa zabraňuje dostať sa do miestnosti. Tiež to platí, ak sú pri radiátoroch závesy alebo nábytok. Priestor pred radiátorom má byť voľný, aby ste zabezpečili čo najefektívnejšie vytápanie.

Tepelná izolácia

Utesnenie dverí a okien je veľmi dôležité, zabraňujete tak úniku tepla z domu. Najväčšie úspory dosiahnete pri stiahnutí roliet, ktoré fungujú ako izolácia. Keď však nemáte plastové okná najväčším stratám zabraní aj izolačná páska. Na tepelnú izoláciu treba myslieť už pri výbere stavebných materiálov, čoraz populárnejšie sú sendvičové panely.

Nenechajte dom vychladnúť

Ak odchádzate na niekoľko dní, kúrenie nevypínajte v žiadnom prípade. Je oveľa náročnejšie zatepliť studený dom. Snažte sa udržať optimálnu teplotu 15°C. Pri výpadku elektrickej energie môže pomôcť elektrocentrála. Keď sa vrátite nebude v dome veľká zima a zároveň nebude potrebné nechať radiátory na maximum a čakať kým sa dom zahraje.

Ušetrite aj vďaka našim tipom na topení. Často krát to nie je ani o obmedzovaní sa a o komforte bývania, ako o správnom vytápaní a vetraní. Radiátorom nedávajte do cesty zbytočné prekážky, ktoré bránia dostatočnému vytápaniu príbytku.

Foto: ilustračné