Idete na dovolenku? Čo urobiť, aby vaša zeleň bola rovnako zelená aj po vašom návrate

V letných mesiacoch obvykle nechávame našu domácnosť na pár dní alebo týždňov opustenú, a to isté sa deje aj s našimi domácimi rastlinami. Ak nemáte dobrého suseda alebo ochotného kamaráta, poradíme vám, ako si samozavlažovať rastliny tak, do vášho návratu vydržali rovnako pekné. Či už ideme na luxusný pobyt alebo sa nám pošťastili nájsť lacnú dovolenku, na toto by ste nemali zabúdať.

Idete na dovolenku? Čo urobiť, aby vaša zeleň bola rovnako zelená aj po vašom návrate
(zdroj: unsplash.com)

Stačí jedna šnúrka

Možno by ste neverili, že jedným z najefektívnejších a najjednoduchších spôsobov, ako zavlažovať, je obyčajná šnúrka do topánok. Uviažte na šnúrku skrutku a vložte ju do nádoby s vodou vedľa kvetináča vašej rastliny. Druhú stranu šnúrky vložte do zeminy, čo najbližšie ku koreňu rastliny, aby bolo zavlažovanie podľa možnosti čo najviac efektívne. Voda sa naozaj vďaka šnúrke dostane až do kvetináča a zavlaží rastlinu v ňom.

Pomôcky z kvetinárstva

Samozrejme, použiť môžete aj kvetináče určené špeciálne na samozavlažovanie, ako napríklad samozavlažovacie truhlíky, ktoré sú odporúčané a obľúbené. Tie sa hodia nielen počas dovolenky, ale aj pre tých, ktorí jednoducho na svoje rastliny občas zabúdajú. V súčasnosti sú to už aj štýlové a pekné bytové doplnky. Ak nechcete siahnuť rovno po kvetináči, kúpte si samozavlažovaciu pomôcku. Nájdete ich takmer v každom kvetinárstve alebo predajni s rastlinami, sú tiež štýlové a väčšinou ich stačí iba zapichnúť do kvetináča. So samozavlažovaním to však netreba ani preháňať – nie všetky rastliny vyžadujú rovnaké množstvo vody a ak trebárs odchádzate iba na týždeň, aloe vera alebo iné sukulenty to napríklad skvelo zvládnu aj bez vašich samozavlažovacích vychytávok.

Fľaša popolieva za vás

Ďalším veľmi efektívnym spôsobom je zasa obyčajná plastová fľaša. Do vrchnáka nezabudnite urobiť malé dierky, aby mala voda kadiaľ tiecť a fľašu naplnenú vodou izbovej teploty vložte otočenú vrchnákom nadol do kvetináča. Vrchnák by mal opäť smerovať čo najbližšie ku koreňom rastliny. Ak plastové fľaše z ekologických dôvodov nekupujete, môžete pokojne použiť aj sklenenú fľašu s korkovou zátkou, ktorú treba zvislo prevŕtať. Voda sa bude z fľaše postupne uvoľňovať podľa potreby rastliny.

Skôr ako vyrazíte, myslite na cestovné poistenie a vyberte si správne. Či už sa jedná o výlet, víkend na Slovensku alebo pobyt v zahraničí.