Na čo myslieť skôr, ako v byte zbúrate stenu

Možno aj vy ste práve pred rozsiahlou rekonštrukciou bytu alebo len chcete zbúrať jednu stenu v byte. Poznáme to veľmi dobre, niektoré byty nie sú najlepšie dispozične riešené a možno vám príde ako dobré riešenie zbaviť sa niektorej zo stien byt. Skôr, ako sa do toho pustíte, mali by ste myslieť na hneď niekoľko dôležitýh vecí.

Na čo myslieť skôr, ako v byte zbúrate stenu
Na čo myslieť skôr, ako v byte zbúrate stenu

Pre začiatok, ak potrebujete hypotéku, kliknite na skvelé online porovnanie pre hypotéky na rekonštrukciu. Vaše financie vybavíte veľmi rýchlo. Avšak s rýchlosťou pri búraní steny, to už tak ľahko nepôjde. Skôr ako sa pustíte do búrania, zistite si či nie je stena nosná, nezabúdajte na súlad so stavebným úradom, myslíte na požiarnú bezpečnosť, susedov a správcu. V stene môžu ísť aj súčastí sietí. Tie hlavné sú v stupačkách, no v stene môže ísť napríklad elektrický drôd, prívod káblovej televízie alebo iné vedenia. Aj na toto treba myslieť skôr, ako sa pustite do samotného búrania.

Ďalšou nie menej dôležitou myšlienkou pri búraní je ekonomický dopad, či na stene nebol napríklad radiátor, ktorý teraz musíte nechať premiestniť inam, taktiež elektrický vypínač prípadne iné súčasti. Myslite aj na samotné búranie, presnejšie na sute, ktorých sa bude treba zbaviť, ak sa do búrania pustíte svojpomocne. Ak sa vám o zbúranie steny a možno aj celú prerábku bytu stará firma, tak o tento odpad sa postarajú. Prach z búrania by mohol vadiť susedom, na to treba tiež myslieť.

Toto bolo zhrnutie toho, na čo všetko treba myslieť ešte skôr, ako sa pustite do samotného búrania a realizácie. Zároveň odporúčame sa vopred poradiť nielen so stavebným úradom, ale aj so statikom, prípadne aj architektom. Premyslite si najprv všetky aspekty a vyhnite sa prípadným nepríjemnostiam.

Foto: ilustračné (flickr.com)