Nie je jedno, akú vodu doma pijeme a používame

Hovorí sa, že voda je základ života. Toto tvrdenie rozhodne nie je prehnané ani nadnesené, veď videli ste, čo sa dialo počas letných súch nielen na Slovensku, ale prakticky na celom svete. Bez vody niet života, čo platí pre človeka, zvieratá i rastliny. Nie je však jedno, akú vodu doma pijeme či používame. Zvlášť v tejto dobe, keď čelíme aj mnohým ekologickým hrozbám v podobe znečistenia i vodných zdrojov, je kontrola vody a jej kvalita dôležitejšia než kedykoľvek predtým.

Nie je jedno, akú vodu doma pijeme a používame
(zdroj: Shutterstock.com)

Laboratórny rozbor pre vašu domácnosť

Existujú dva základné spôsoby, ako si preveriť kvalitu vody, ktorú doma pijete, resp. používate. Tým prvým je rozbor zo strany vodárenskej spoločnosti, pokiaľ máte pripojenie na centrálny vodovod. Druhým prípadom je, ak žijete povedzme v rodinnom dome a používate vodu z vlastného zdroja, čiže napríklad zo studne. V takomto prípade si môžete objednať laboratórny rozbor vody v certifikovanom laboratóriu. Pri tomto rozbore sa skúmajú chemické, fyzické i mikrobiologické vlastnosti vody, a samozrejme, aj omnoho viac.

Je dobré vedieť, čo pijete

Pri rozbore vody si môžete dať dopodrobna preskúmať to, čo vlastne doma používate a pijete. Je viac ako vhodné si pri vlastnom vodnom zdroji dávať robiť takýto prieskum. Ak žijete v blízkosti oblasti, kde by z akéhokoľvek dôvodu mohli byť nebodaj znečistené podzemné vodné zdroje, je rozbor vody priam nevyhnutný.

Pomôže UV lampa

Na prvom mieste by mal byť rozbor vody, aby ste spoznali súčasný stav. Nemenej dôležité je však aj zlepšovanie jej kvality. Pomôže vám UV lampa, ktorú je potrebné umiestniť na prívod studenej vody do objektu, kde teplota vody neklesá pod dva stupne celzia. Prostredníctvom UV lampy dokážete eliminovať potenciálne nebezpečné mikroorganizmy či iné neželané látky, ktoré vo vode rozhodne nechcete mať.

Komerčný článok